نگاه

مأموریت نتانیاهو برای تشکیل کابینه هم‌زمان با برگزاری دادگاه

منابع خبری از مکلف شدن بنیامین نتانیاهو به تشکیل دولت جدید از سوی رئیس رژیم صهیونیستی خبر دادند. به گزارش ایسنا، شبکه اسکای نیوز اعلام کرد که روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی این رژیم را مجدداً مکلف به آغاز گفت‌وگوهای خود برای تشکیل دولت جدید کرد. طبق این گزارش، ریولین به نتانیاهو ۲۸ روز (با احتمال اخذ مهلت دوهفته‌ای دیگر از ریولین) فرصت داده تا گفت‌وگوهای خود برای تشکیل دولت را پایان دهد. در صورت عدم موفقیت، ریولین می‌تواند نامزد دیگری را برای تشکیل دولت تعیین کند. ریولین دراین‌باره گفت: هیچ نامزدی شانس واقعی تشکیل دولت را ندارد. بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی حمایت ۵۲ عضو کنست از حزب متبوعش و ۳ حزب مذهبی تندرو را کسب کرده این در حالی است که یائیر لاپید، رهبر حزب «یش عتید»(آینده‌ای هست) علاوه بر حزب خود، از حمایت ۴۵ عضو کنست از حزب «آبی سفید»، حزب «کارگر»، «اسرائیل بیتنا» و «مرتس» نیز برخوردار است. نفتالی بنت، رهبر حزب «یمینا»  نیز حمایت ۷ نماینده را به دست آورده درحالی‌که ۳ حزب دیگر که درمجموع ۱۶ کرسی دارند، از نام بردن نامزدهای نخست‌وزیری خودداری کردند.

در دادگاه نتانیاهو چه گذشت؟
نخستین شاهد دادگاه رسیدگی به اتهامات فساد بنیامین نتانیاهو می‌گوید هنگامی‌که مدیرعامل روزنامه والا اسرائیل بوده از او خواسته‌شده که از «پوشش خبری منفی» علیه نخست‌وزیر پرهیز و در عوض «پوشش تخریبی» علیه رقبای نتانیاهو پیش بگیرد. روز دوشنبه، پنجم آوریل، نتانیاهو به دستور قاضی برای شنیدن دعاوی دادستانی علیه خود شخصاً در دادگاه بیت‌المقدس حاضر ‌شد و بعد از شنیدن مجموعه‌ای از اتهامات و پیش از اظهارات شاهدان، دادگاه را ترک کرد. دادستان‌ها در اولین جلسه اقامه دعوا، نخست‌وزیر اسرائیل را به سوء‌استفاده از قدرت از طریق زد و بند با صاحبان رسانه‌ها متهم کردند و گفتند که او به دنبال منافع شخصی خود بوده است. بنیامین نتانیاهو ازجمله متهم شده که به دنبال پوشش رسانه‌ای مطلوب برای خود در آستانه انتخابات بوده است. دادستان‌ها برای اثبات این اتهام خود در نخستین روز برگزاری دادگاه ایلان یشو، مدیرعامل سابق نشریه والا این رژیم را به‌عنوان شاهد به دادگاه آوردند. او پس از ادای سوگند به قاضی و حاضران گفت شائول الویتچ، بازرگان متمول و مالک وب‌سایت خبری وال، از او خواسته بوده که علیه رقبای سیاسی نتانیاهو خبر منتشر کند. نخست‌وزیر اسرائیل و شائول الوویچ ارتکاب هرگونه خلاف را رد می‌کنند و اتهامات مطرح‌شده علیه خود را سیاسی می‌دانند. لیات بن آری، دادستان ارشد دادگاه به قضات گفت که نتانیاهو «پرونده‌ای جدی از فساد دولتی» دارد. خانم بن آری، دادستان ارشد این پرونده، بنیامین نتانیاهو را متهم کرده که از اختیارات دولتی خود برای زد و بند با مدیران رسانه سود برده تا «امور شخصی خود را پیش ببرد، ازجمله وقتی‌که تلاش می‌کرد دوباره در انتخابات پیروز شود.» وی افزود: «رابطه میان نتانیاهو و متهمان همچون یک واحد پول و متاع قابل معامله‌شده بود... متاعی که می‌تواند قضاوت مردم جامعه نسبت به کسی که منتخب آن‌ها برای انجام امور حکومتی است را مخدوش کند».

اتهامات نخست‌وزیر چیست؟
دادستان‌ها علیه نتانیاهو سه کیفرخواست صادر کرده‌اند که به پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ معروف شده‌اند. در کیفرخواست نخست، بنیامین نتانیاهو به دریافت هدایا، مانند سیگار برگ و شامپاین، به ازای کمک به تجار بزرگ متهم شده است. در کیفرخواست دوم که همانند کیفرخواست نخست شامل اتهام کلاه‌برداری و خیانت‌درامانت است، نتانیاهو متهم است که به مدیران روزنامه یدیوت آهرونوت کمک کرده است تا درازای پوشش خبری مناسب از او، فروش خود را افزایش دهند. در پرونده سوم که شامل اتهام‌های کلاه‌برداری، خیانت‌درامانت و دریافت رشوه است، نتانیاهو متهم است که درزمانی که علاوه بر نخست‌وزیری عهده‌دار سمت وزارت ارتباطات بوده، قوانین نظارتی بر رسانه‌ها را به‌گونه‌ای اعمال کرده که به نفع شایول الویتچ، سهامدار عمده شرکت مخابراتی بزق بوده است. بر اساس این کیفرخواست، الویتچ درازای این کار، در سایت خبری والا که متعلق به اوست، از نتانیاهو جانب‌داری کرده است. بنیامین نتانیاهو همه اتهام‌ها را رد می‌کند و می‌گوید بی‌گناهی خود را ثابت خواهد کرد. تا زمانی که دادگاه علیه نتانیاهو رأی ندهد، او بی‌گناه شمرده می‌شود و می‌تواند به نخست‌وزیری ادامه دهد. حتی در صورت محکوم شدن نتانیاهو، تا زمان طی شدن مراحل تجدیدنظر، او می‌تواند عهده‌دار نخست‌وزیری باشد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه