گزارش

جزییات «رفع فیلتر» برای گروه‌های خاص

اشاره: گفت‌وشنودهایی در فضای مجازی مبنی بر رفع فیلتر یوتیوب شکل‌گرفته است. گفته می‌شود این شبکه اجتماعی پس از مدت‌ها فیلتر بودن برای کاربران ایرانی، قرار است برای افرادی چون خبرنگاران، استادان و دانشجویان مراکز علمی کشور رفع فیلتر شود. البته این موضوع برای برخی دیگر از سایت‌های فعال که فیلتر هستند نیز مطرح‌شده است. سجاد بنابی، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت این امر را تائید کرد و گفت: فرایند، چگونگی، نتیجه و اطلاع‌رسانی درباره رفع فیلتر یوتیوب و برخی سایت‌های دیگر در کشور توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تصمیم‌گیری و توسط دادستانی کل کشور اعلام خواهد شد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

موضوع وی‌پی‌ان قانونی از سال ۱۳۹۱ مطرح شد و پس‌ازآن در مقاطع زمانی مختلف از سوی مسئولان به آن پرداخته شد، اما به دلایل مختلفی ازجمله عدم تمایل شرکت‌ها و مشکلات اقتصادی به نتیجه نرسید و البته تاکنون به‌صورت مقطعی و هرچند سال یک‌بار، این بحث پیش کشیده شده اما به نتیجه نمی‌رسد. به گزارش ایسنا، هدف از اجرای طرح وی‌پی‌ان قانونی به گفته مسئولان، آن است که برنامه‌ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم که با توجه به شرایط شغلی و اجتماعی‌شان، نیازمندی‌هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند، بتوانند از این دسترسی استفاده کنند. برای مثال طبق این طرح، اساتید دانشگاهی، پزشکان، خبرنگاران و اقشار مختلف جامعه می‌توانند دسترسی‌های خاص خودشان را به اینترنت داشته باشند، دسترسی‌هایی که با آنچه در اختیار یک کودک قرار می‌گیرد، متفاوت است. در حال حاضر بسیاری از سایت‌های علمی و آموزشی از یوتیوب تا پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به دستور قضایی یا تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده‌اند.
در جدیدترین تصمیم‌ها برای دسترسی طبقه‌بندی‌شده کاربران به اینترنت،‌ به نظر می‌رسد مسوولان تصمیم گرفتند به افراد مختلف دسترسی‌های مختلف دهند. در این راستا چندی پیش سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره طبقه‌بندی کاربران فضای مجازی بیان کرد: این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، این پروژه تحت عنوان مدیریت وی‌پی‌ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می‌شود برای اینکه نیازهای اینترنتی‌ طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری ارائه خدمت شود.
دادستان کل کشور نیز روز گذشته در آیین معارفه دادستان نظامی استان تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا رفع فیلتر یوتیوب برای برخی از افراد مانند دانشجویان و خبرنگاران را تائید می‌کنید یا خیر؟ گفت: بحث فیلترینگ و رفع فیلترینگ برای دستگاه‌ها را در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تصویب کرده‌ایم. البته این موضوع را چندین ماه است که تصویب کرده‌ایم، دستگاه‌ها حسب مورد هرکدام باید نیازهای خودشان را اعلام کنند تا بعدازاینکه نیازشان به کارگروه رسید در دبیرخانه کارهای لازم انجام شود؛ بنابراین ما این آمادگی را داشتیم، پیگیری هم کردیم، پیرو هم به وزارت خانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه زدیم تا کار انجام شود، مقدماتش فراهم‌شده است، اما دستگاه‌ها مقداری در انجام کار تأخیر دارند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در پاسخ به این سؤال که آیا فیلتر «کلاب هاوس» در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ گفت: هنوز راجع به این مسئله تصمیم‌گیری نشده است.
اگرچه موضوع وی‌پی‌ان قانونی و دسترسی طبقه‌بندی‌شده کاربران به محتوای اینترنت موضوع جدیدی نیست، اما این روزها به نظر می‌رسد وارد فاز جدی‌تری شده است. هرچند جزئیات این طرح هنوز کاملاً مشخص نیست و اینکه کدام گروه‌های خاص قادر به استفاده از محتوای اینترنت بدون پالایش هستند و یا کدام سایت‌ها برای این گروه‌ها رفع فیلتر می‌شود و البته اینکه صلاحیت این گروه‌ها چطور بررسی می‌شود، از سؤالات مطرح‌شده برای کاربران فضای مجازی است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه