ستاره صبح سوابق حاکمان کابل را بررسی می‌کند

خطـر طالبان برای ایران

اشاره:با اعلام کابینه حکومت جدید طالبان در افغانستان، ایرانیان از سیاسیون تا شهروندان به این رویداد واکنش نشان داده‌اند. شهروندان، حکومت جدید را «مولوی‌شمول» و سیاسیون آن را «تک قومی و فاقد تخصص» عنوان می کنند. «جبهه مقاومت ملی» مستقر در پنجشیر نیز از آمادگی خود برای تشکیل حکومت مردم‌سالار خبر داده است. در حکومت جدید چندین وزارت حذف‌شده و سراج الدین حقانی سرپرست وزارت امور داخله آن در لیست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد و پیش از این اف بی آی 5 میلیون دلار جایزه برای کسانی که محل اختفای این تروریست را نشان دهد تعیین کرده بود. رئیس شبکه حقانی سالهاست که به صورت مخفی از ترس آمریکایی ها زندگی می کرد تا اینکه با حمایت آمریکا ، پاکستان، قطر،عربستان در یک تفاهم پیچیده به این جمع بندی رسیدند که اشرف غنی را برکنار و حکومت افغانستان را به طالبان تحویل دهند تا این گروه تروریستی درآینده برای ایران شاخ شود.گفتنی است 3 تن از زندانیان گوانتناما اکنون در دولت موقت طالبان پست دارند. جبهه مقاومت کابینه طالبان را نشانه دشمنی با مردم افغانستان خوانده و رحمت‌الله نبیل؛ رئیس پیشین امنیت ملی، اداره طالبان را مدرسه حقانیه در پاکستان توصیف کرده است. عطا محمد نور؛ از رهبران حزب جمعیت اسلامی نوشته است: «آن‌چنان انتظار می‌رفت، طالبان پس از اشغال افغانستان، حکومتی را اعلان کردند که در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص گرایی محض است.» به گفته او، افغانستان پس از ۲۰ سال مبارزه برای شکل‌دهی نظام مردم‌سالار، اینک در جایگاهی قرارگرفته که با تأسف حکومت آپارتاید تک قومی، طالب شمول، غیرمتخصص، بدون حضور زنان و برخلاف روح صریح قانون اساسی حاکم شده است. مگر ممکن است ده‌ها ادارات تخصصی و حرفه‌ای را باکسانی مدیریت کنیم که سطح بینششان از حکومت‌داری، توسل به مبانی حکومت‌داری قرون‌وسطایی باشد؟ صدیق صدیقی؛ سخنگوی ریاست جمهوری دولت پیشین در توییتی نوشت: «دوران مولوی‌ها، ملا ها، طالب‌ها و چلی‌های مدرسه‌های پاکستانی به‌شدت ویرانگر و زیان‌بار است. افغانستان با خطر جدی بنیادگرایی مذهبی و انزوا جهانی روبرو است». طارق آرین؛ سخنگوی پیشین وزارت داخله نیز در توییتی نوشت: «این‌ها ادعای همه دارند. حکومت‌داری به شعار و تُفنگ نیست، کادرهای مجرب و عرضه خدمات درست نیاز دارد». حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی نیز اعلام کرد: «هرچند در این مدت، طالبان پیوسته تأکید داشته‌اند که از لحاظ ترکیب سیاسی یک حکومت فراگیر و از لحاظ اجتماعی یک نظام افغانستان شمول با مشارکت همه اقوام و پیروان مذاهب فقهی رایج در افغانستان تشکیل می‎دهند، اما ترکیب کابینه طالبان نشان داد که این گروه، از لحاظ انحصارگرایی و نگاه افراطی قومی به مسئله سیاست و قدرت در افغانستان از حاکمان تحمیلی قبلی بر این کشور نیز یک‌قدم فراتر گذاشته‌اند.» شواهد و قرائن نشان می دهد که علاوه بر مقاومت در برابر طالبان در دره پنجشیر به رهبری احمد مسعود ، زنان افغانستان اکنون در کف خیابان هستند و حاکمیت طالبان را نمی پذیرند . تحلیلگران بر این عقیده اند که دولت طالبان با جنگ داخلی روبه رو خواهد شد و نمی تواند دوام بیاورد. نکته قابل تامل دیگر اینکه طالبان برای مراسم تحلیف از کشورهای ایران، ترکیه ،چین و روسیه دعوت کرد ولی هیچکدام از این کشورها دعوت را نپذیرفتند.در ادامه و برای ثبت در تاریخ و خطری که مردم ایران و افغانستان را تهدید می کند ، سوابق تروریست هایی که اکنون در کابل به قدرت رسیده اند را مرور می کنیم.

ملامحمدحسن آخوند؛
 رئیس دولت طالبان
او از قندهار، خاستگاه اصلی طالبان و جزو گروه مؤسسان است که در ۲۰ سال گذشته به عنوان رئیس شورای رهبری کارکرده و در بین طالبان طرفداران زیادی دارد و بیشتر در بین افراد این گروه وجه مذهبی دارد. ملامحمدحسن از چهره‌های نزدیک به ملاهبت الله آخوندزاده رهبر گروه طالبان است و گفته‌شده است که وی در دوره قبلی حاکمیت طالبان در افغانستان در پست‌های وزارت خارجه و نخست‌وزیری کارکرده است. او از چهره‌های نزدیک به ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان بود و گفته می‌شود که اکنون هم با ملا هبت‌‌الله رهبر فعلی نزدیک است.

ملاعبدالغنی برادر
؛ معاون رئیس دولت در کابینه موقت
وی از قندهار و یکی از چهار نفر مؤسس اصلی این گروه است که در سال ۱۹۹۴ با ملامحمدعمر گروه طالبان را تأسیس کردند. ملابرادر در سال ۱۳۴۷ در ولایت ارزگان متولد و در قندهار بزرگ‌شده است. ملابرادر نیز درس دینی خوانده و از قوم پوپلزی یکی از قبایل قندهار هست که پیش از این نیز در پست‌های معاونت ملامحمدعمر و معاونت وزارت دفاع طالبان کارکرده است. ملابرادر مدتی در زندان دستگاه اطلاعات نظامی پاکستان (آی اس آی) بسر می‌برد و حامد کرزی رئیس‌جمهوری سابق افغانستان برای رهایی وی از زندان تلاش‌های زیادی کرد زیرا باورها بر این بود که ملابرادر یک شخص میانه‌رو و صلح‌طلب است. وی پس از آزادی از زندان نظامیان پاکستان به ریاست دفتر قطر برای مذاکره با آمریکایی‌ها منصوب شد و در این مدت ضمن امضای توافقنامه صلح با زلمی خلیل زاد به کشورهای منطقه سفرهای زیادی کرده است. اکنون ملابرادر به عنوان معاون ملامحمدحسن آخوند یا معاون رئیس دولت در کابینه موقت گماشته شده است.

عبدالسلام حنفی؛ معاون دوم رئیس دولت در کابینه موقت
مولوی عبدالسلام حنفی (علی مردان قلی) عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر و مذاکره‌کننده ارشد این گروه در یک دهه گذشته بوده است که از قوم ازبک است و نقش پل ارتباطی مهمی بین طالبان و ازبک‌های افغانستان و برخی کشورهای ترک‌تبار آسیاب مرکزی ایفا کرده است. عبدالسلام حنفی حدود ۵۲ سال پیش در ولسوالی درزاب در ولایت شمالی فاریاب به دنیا آمده است. وی مانند هزاران کودک دیگر افغانستان و رهبران طالبان در مدرسه حقانیه که ملامحمد عمر و جلال الدین حقانی نیز در آن درس‌خوانده بودند، درس دینی خوانده است. عبدالسلام حنفی اکنون به عنوان معاون دوم ملامحمدحسن رئیس دولت گروه طالبان منسوب شده و تنها ازبکی است که در دولت موقت طالبان مشاهده می‌شود.

ملامحمد یعقوب
؛ سرپرست وزارت دفاع
محمد یعقوب، پسر ملا عمر، مؤسس و رهبر طالبان است که گفته می‌شود در سال ۱۳۷۰ متولدشده و در کراچی پاکستان در علوم دینی تحصیل‌کرده است. نام ملایعقوب پس از انتشار خبر مرگ ملاعمر در سال ۱۳۹۴ در رسانه‌ها منتشر شد و نخستین بار به رسانه‌ها گفت که پدرش ملا عمر به مرگ طبیعی از دنیا رفته و با این سخنان خود گمانه‌زنی‌ها درباره کشته شدن ملاعمر را پایان داد. ملایعقوب در ۱۳۹۵ پس از انتخاب هبت‌الله آخوندزاده به رهبری طالبان به عنوان مسئول کمیته نظامی در ۱۵ ولایت افغانستان تعیین شد و همچنین به عنوان عضو شورای تصمیم‌گیری طالبان شناخته شد. وی در سال ۱۳۹۹ در سمت رهبر کمیسیون نظامی طالبان معرفی شد، جایگاهی که او را مسئول عملیات نظامی این گروه ساخت. ملایعقوب از طرف گروه طالبان به عنوان سرپرست وزارت دفاع گماشت شد.

سراج الدین حقانی؛ 
سرپرست وزارت داخله
سراج الدین حقانی پسر جلال الدین حقانی رهبر شبکه حقانی است. بر اساس گزارش‌ها، او در سال ۱۳۵۲ متولدشده و رهبری تندروترین شاخه گروه طالبان را بر عهده دارد. وی پسر جلال الدین حقانی یکی از رهبران شناخته‌شده مجاهدین در جنگ علیه شوروی سابق هست و از قوم غلجایی است. وی در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد و برای دستگیری و کشتن وی ۵ میلیون دلار جایزه تعیین‌شده است و اکنون علاوه بر رهبری شبکه حقانی به عنوان معاون ملاهبت الله نیز ایفای وظیفه می‌کند. سراج الدین حقانی به عنوان سرپرست وزارت کشور افغانستان منسوب شده است.

 امیر خان متقی؛ 
سرپرست وزارت خارجه
امیر خان متقی ازجمله شخصیت‌های مهم طالبان و مسئول اداره امور در شورای وزیران بوده و در دوره حاکمیت قبلی این گروه به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ نیز وظیفه اجرا کرده است. وی در تحکیم قدرت نظامی و سیاسی طالبان در سراسر کشور نقش مهمی داشته است. در سال ۱۹۹۷ پس از سقوط مزار شریف، متقی رهبری نیروهای طالبان را در منطقه شمال رهبری کرد و در تصرف استان قندوز نقش داشت. متقی پیش از این به عنوان رئیس ارشاد و تبلیغ طالبان کار می‌کرد و اکنون سرپرست وزارت خارجه طالبان شده است.

شیرمحمد عباس استانکزی؛ 
معاون وزارت خارجه
شیرمحمد عباس استانکزی، متولد ۱۳۳۸ در ولایت لوگر، در شرق افغانستان است که از دانشکده نظامی کابل فارغ التحصیل شده و در آکادمی نظامی دهرادون هند نیز دوره تکمیلی نظامی را گذرانده است. شیرمحمد عباس استانکزی در دوران حکومت طالبان، معاون وزیر امور خارجه و مدتی نیز معاون وزیر بهداشت بوده است. وی در تیم مذاکره‌کننده طالبان در دوحه از افراد مطرح بوده و زمانی هم ریاست این گروه را بر عهده داشت. برخی منابع در افغانستان هم بارها تصاویر وی را در کنار محمد اشرف غنی و زلمی خلیل زاد منتشر کرده و از آنها به عنوان هم‌کلاسی‌های دانشگاه آمریکایی بیروت نام‌برده‌اند. عباس استانکزی به عنوان معاون وزارت خارجه در دولت سرپرست گروه طالبان منسوب شده است.
عبدالحکیم حقانی؛ 
سرپرست وزارت دادگستری
عبدالحکیم حقانی متولد سال ۱۳۳۶ در استان قندهار و از پشتون‌های درانی و از قوم اسحاق زی است و گفته‌شده که وی از دوستان نزدیک ملا عمر، رهبر پیشین این گروه است و در تشکیل گروه طالبان هم نقش مهمی داشته است. نام عبدالحکیم حقانی پس از انتخاب وی به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده طالبان با هیئت کابل، رسانه‌ای شد و ریاست این هیئت را در دوحه بر عهده گرفت. وی سرپرستی وزارت دادگستری گروه طالبان را بر عهده دارد.

خیرالله خیرخواه؛ 
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ
خیرالله خیرخواه زاده ۱۹۶۷ سیاست‌مدار اهل قندهار افغانستان است. وی عضو طالبان و والی دوره حاکمیت قبلی این گروه در هرات است. خیرخواه در سال ۲۰۱۱ به دست آمریکایی اسیرشده و مدتی را در بازداشتگاه گوانتانامو سپری کرده است و در سال ۲۰۱۴ آزاد شد. خیرالله خیرخواه اکنون به عنوان سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گماشته است.
قاری فصیح الدین؛ فرمانده ارتش
وی از تاجیک‌های بدخشان و یکی از مهم‌ترین فرماندهان جنگی گروه طالبان است و در دوره‌های گذشته به عنوان استاندار خود خوانده طالبان انجام وظیفه کرده است. در حمله به ولایت پنجشیر وی فرماندهی نیروهای طالبان را بر عهده داشت و خبر کشته شدنش نیز منتشر شد اما ذبیح‌الله مجاهد آن را تکذیب کرد. اکنون وی تنها تاجیک تباری است که در کابینه جدید گروه طالبان مشاهده می‌شود و به عنوان فرمانده ارتش طالبان منسوب شده است.

عبد الحق وثیق؛ 
سرپرست امنیت ملی
وی ۴۸ ساله و در ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی افغانستان زاده شده است. او در دوره قبلی حاکمیت گروه طالبان به عنوان معاون استخبارات این گروه ایفای وظیفه می‌کرد و پس از ساقط شدن حاکمیت این گروه در حمله آمریکا از استان غزنی دستگیر و به گوانتانامو منتقل شد. وثیق در مدرسه دینی ضیاءالمدارس کویته پاکستان آموزش‌دیده و پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان در ۱۳۷۵، با قاری احمد الله رئیس دستگاه استخبارات قبلی طالبان ارتباط کاری پیدا کرد و به زودی معاونش شد. وثیق ارتباط مستقیم با ملا محمد عمر رهبر طالبان و حزب اسلامی گل بدین حکمت یار داشت. از وثیق به عنوان کسی نام‌برده شده که در کانون تلاش‌های طالبان برای اتحاد گروه‌های تندرو اسلامی و هماهنگی آنها با طالبان قرار داشته است. وی اکنون رئیس دستگاه استخبارات گروه طالبان منسوب شده است.

ملافاضل مظلوم؛ 
معاون سرپرست وزارت دفاع
محمد فاضل مظلوم حدود ۵۰ ساله از ولایت ارزگان و یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نظامی طالبان در سال‌های نیمه دوم دهه هفتاد بود. وی در جنگ‌های مرگبار ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ در مناطق شمالی افغانستان، نقش کلیدی داشت. گفته می‌شود که وی از طرف سازمان ملل متهم به ارتکاب جنایات جنگی بوده و مسئول کشتار هزاران نفر از هزاره‌های مزار شریف در سال ۱۳۷۷ است. ملا فاضل در سمت‌های معاون وزارت دفاع، رئیس ستاد ارتش و فرماندهی نظامی طالبان کارکرد، اما در زمان شکست این گروه، در نوامبر ۲۰۰۱ به ژنرال عبدالرشید دوستم از رهبران اتحاد شمال تسلیم شد و دوستم وی را به آمریکایی‌ها تحویل داد و راهی گوانتانامو شد. ملافاضل اکنون در کابینه جدید گروه طالبان به عنوان معاون سرپرست وزارت دفاع گماشته شده است.

 نورالله نوری؛ 
سرپرست وزارت امور مرزی و قبایل
نورالله نوری ۵۰ ساله ساکن اصلی ولایت زابل افغانستان، در زمان حمله نظامی آمریکا به افغانستان در پاییز ۲۰۰۱ فرمانده نظامی طالبان در استان بلخ بود. وی در دوره قبلی حاکمیت طالبان به عنوان والی بلخ و لغمان کارکرده است. نوری به اتهام دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی در شهر مزار شریف در ۱۳۷۷، وارد فهرست سیاه سازمان ملل نیز شده است. وی در نوامبر ۲۰۰۱ همراه با ملا فاضل مظلوم به ژنرال دوستم تسلیم شد و دوستم آنها را به آمریکایی‌ها تحویل داد. وی به عنوان سرپرست وزارت مرزی و امور قبایل معرفی شد.

قاری دین محمد حنیف؛ 
سرپرست وزارت اقتصاد
دین محمد حنیف در سال ۱۳۴۲ در شهرستان «یفتل» ولایت بدخشان به دنیا آمده است و در سال ۱۳۶۴ به پاکستان رفته و در مدارس مختلف خیبر پختونخوا تحصیل کرد. وی پس از تصرف کابل توسط طالبان در نخست‌وزیری به عنوان مسئول امور برنامه‌ریزی و سپس به عنوان وزیر تحصیلات عالی کارکرد. دین محمد حنیف پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی مسئولیت نیروهای طالبان در بدخشان را به عهده داشت و در سال ۲۰۰۴ میلادی نیز به عنوان عضو کمیسیون سیاسی و شورای رهبری طالبان تعیین شد. دین محمد حنیف اکنون به عنوان سرپرست وزارت اقتصاد گروه طالبان تعیین‌شده است.

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/78866/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

ستاره صبح سوابق حاکمان کابل را بررسی می‌کند

خطـر طالبان برای ایران

اشاره:با اعلام کابینه حکومت جدید طالبان در افغانستان، ایرانیان از سیاسیون تا شهروندان به این رویداد واکنش نشان داده‌اند. شهروندان، حکومت جدید را «مولوی‌شمول» و سیاسیون آن را «تک قومی و فاقد تخصص» عنوان می کنند. «جبهه مقاومت ملی» مستقر در پنجشیر نیز از آمادگی خود برای تشکیل حکومت مردم‌سالار خبر داده است. در حکومت جدید چندین وزارت حذف‌شده و سراج الدین حقانی سرپرست وزارت امور داخله آن در لیست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد و پیش از این اف بی آی 5 میلیون دلار جایزه برای کسانی که محل اختفای این تروریست را نشان دهد تعیین کرده بود. رئیس شبکه حقانی سالهاست که به صورت مخفی از ترس آمریکایی ها زندگی می کرد تا اینکه با حمایت آمریکا ، پاکستان، قطر،عربستان در یک تفاهم پیچیده به این جمع بندی رسیدند که اشرف غنی را برکنار و حکومت افغانستان را به طالبان تحویل دهند تا این گروه تروریستی درآینده برای ایران شاخ شود.گفتنی است 3 تن از زندانیان گوانتناما اکنون در دولت موقت طالبان پست دارند. جبهه مقاومت کابینه طالبان را نشانه دشمنی با مردم افغانستان خوانده و رحمت‌الله نبیل؛ رئیس پیشین امنیت ملی، اداره طالبان را مدرسه حقانیه در پاکستان توصیف کرده است. عطا محمد نور؛ از رهبران حزب جمعیت اسلامی نوشته است: «آن‌چنان انتظار می‌رفت، طالبان پس از اشغال افغانستان، حکومتی را اعلان کردند که در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص گرایی محض است.» به گفته او، افغانستان پس از ۲۰ سال مبارزه برای شکل‌دهی نظام مردم‌سالار، اینک در جایگاهی قرارگرفته که با تأسف حکومت آپارتاید تک قومی، طالب شمول، غیرمتخصص، بدون حضور زنان و برخلاف روح صریح قانون اساسی حاکم شده است. مگر ممکن است ده‌ها ادارات تخصصی و حرفه‌ای را باکسانی مدیریت کنیم که سطح بینششان از حکومت‌داری، توسل به مبانی حکومت‌داری قرون‌وسطایی باشد؟ صدیق صدیقی؛ سخنگوی ریاست جمهوری دولت پیشین در توییتی نوشت: «دوران مولوی‌ها، ملا ها، طالب‌ها و چلی‌های مدرسه‌های پاکستانی به‌شدت ویرانگر و زیان‌بار است. افغانستان با خطر جدی بنیادگرایی مذهبی و انزوا جهانی روبرو است». طارق آرین؛ سخنگوی پیشین وزارت داخله نیز در توییتی نوشت: «این‌ها ادعای همه دارند. حکومت‌داری به شعار و تُفنگ نیست، کادرهای مجرب و عرضه خدمات درست نیاز دارد». حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی نیز اعلام کرد: «هرچند در این مدت، طالبان پیوسته تأکید داشته‌اند که از لحاظ ترکیب سیاسی یک حکومت فراگیر و از لحاظ اجتماعی یک نظام افغانستان شمول با مشارکت همه اقوام و پیروان مذاهب فقهی رایج در افغانستان تشکیل می‎دهند، اما ترکیب کابینه طالبان نشان داد که این گروه، از لحاظ انحصارگرایی و نگاه افراطی قومی به مسئله سیاست و قدرت در افغانستان از حاکمان تحمیلی قبلی بر این کشور نیز یک‌قدم فراتر گذاشته‌اند.» شواهد و قرائن نشان می دهد که علاوه بر مقاومت در برابر طالبان در دره پنجشیر به رهبری احمد مسعود ، زنان افغانستان اکنون در کف خیابان هستند و حاکمیت طالبان را نمی پذیرند . تحلیلگران بر این عقیده اند که دولت طالبان با جنگ داخلی روبه رو خواهد شد و نمی تواند دوام بیاورد. نکته قابل تامل دیگر اینکه طالبان برای مراسم تحلیف از کشورهای ایران، ترکیه ،چین و روسیه دعوت کرد ولی هیچکدام از این کشورها دعوت را نپذیرفتند.در ادامه و برای ثبت در تاریخ و خطری که مردم ایران و افغانستان را تهدید می کند ، سوابق تروریست هایی که اکنون در کابل به قدرت رسیده اند را مرور می کنیم.

ملامحمدحسن آخوند؛
 رئیس دولت طالبان
او از قندهار، خاستگاه اصلی طالبان و جزو گروه مؤسسان است که در ۲۰ سال گذشته به عنوان رئیس شورای رهبری کارکرده و در بین طالبان طرفداران زیادی دارد و بیشتر در بین افراد این گروه وجه مذهبی دارد. ملامحمدحسن از چهره‌های نزدیک به ملاهبت الله آخوندزاده رهبر گروه طالبان است و گفته‌شده است که وی در دوره قبلی حاکمیت طالبان در افغانستان در پست‌های وزارت خارجه و نخست‌وزیری کارکرده است. او از چهره‌های نزدیک به ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان بود و گفته می‌شود که اکنون هم با ملا هبت‌‌الله رهبر فعلی نزدیک است.

ملاعبدالغنی برادر
؛ معاون رئیس دولت در کابینه موقت
وی از قندهار و یکی از چهار نفر مؤسس اصلی این گروه است که در سال ۱۹۹۴ با ملامحمدعمر گروه طالبان را تأسیس کردند. ملابرادر در سال ۱۳۴۷ در ولایت ارزگان متولد و در قندهار بزرگ‌شده است. ملابرادر نیز درس دینی خوانده و از قوم پوپلزی یکی از قبایل قندهار هست که پیش از این نیز در پست‌های معاونت ملامحمدعمر و معاونت وزارت دفاع طالبان کارکرده است. ملابرادر مدتی در زندان دستگاه اطلاعات نظامی پاکستان (آی اس آی) بسر می‌برد و حامد کرزی رئیس‌جمهوری سابق افغانستان برای رهایی وی از زندان تلاش‌های زیادی کرد زیرا باورها بر این بود که ملابرادر یک شخص میانه‌رو و صلح‌طلب است. وی پس از آزادی از زندان نظامیان پاکستان به ریاست دفتر قطر برای مذاکره با آمریکایی‌ها منصوب شد و در این مدت ضمن امضای توافقنامه صلح با زلمی خلیل زاد به کشورهای منطقه سفرهای زیادی کرده است. اکنون ملابرادر به عنوان معاون ملامحمدحسن آخوند یا معاون رئیس دولت در کابینه موقت گماشته شده است.

عبدالسلام حنفی؛ معاون دوم رئیس دولت در کابینه موقت
مولوی عبدالسلام حنفی (علی مردان قلی) عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر و مذاکره‌کننده ارشد این گروه در یک دهه گذشته بوده است که از قوم ازبک است و نقش پل ارتباطی مهمی بین طالبان و ازبک‌های افغانستان و برخی کشورهای ترک‌تبار آسیاب مرکزی ایفا کرده است. عبدالسلام حنفی حدود ۵۲ سال پیش در ولسوالی درزاب در ولایت شمالی فاریاب به دنیا آمده است. وی مانند هزاران کودک دیگر افغانستان و رهبران طالبان در مدرسه حقانیه که ملامحمد عمر و جلال الدین حقانی نیز در آن درس‌خوانده بودند، درس دینی خوانده است. عبدالسلام حنفی اکنون به عنوان معاون دوم ملامحمدحسن رئیس دولت گروه طالبان منسوب شده و تنها ازبکی است که در دولت موقت طالبان مشاهده می‌شود.

ملامحمد یعقوب
؛ سرپرست وزارت دفاع
محمد یعقوب، پسر ملا عمر، مؤسس و رهبر طالبان است که گفته می‌شود در سال ۱۳۷۰ متولدشده و در کراچی پاکستان در علوم دینی تحصیل‌کرده است. نام ملایعقوب پس از انتشار خبر مرگ ملاعمر در سال ۱۳۹۴ در رسانه‌ها منتشر شد و نخستین بار به رسانه‌ها گفت که پدرش ملا عمر به مرگ طبیعی از دنیا رفته و با این سخنان خود گمانه‌زنی‌ها درباره کشته شدن ملاعمر را پایان داد. ملایعقوب در ۱۳۹۵ پس از انتخاب هبت‌الله آخوندزاده به رهبری طالبان به عنوان مسئول کمیته نظامی در ۱۵ ولایت افغانستان تعیین شد و همچنین به عنوان عضو شورای تصمیم‌گیری طالبان شناخته شد. وی در سال ۱۳۹۹ در سمت رهبر کمیسیون نظامی طالبان معرفی شد، جایگاهی که او را مسئول عملیات نظامی این گروه ساخت. ملایعقوب از طرف گروه طالبان به عنوان سرپرست وزارت دفاع گماشت شد.

سراج الدین حقانی؛ 
سرپرست وزارت داخله
سراج الدین حقانی پسر جلال الدین حقانی رهبر شبکه حقانی است. بر اساس گزارش‌ها، او در سال ۱۳۵۲ متولدشده و رهبری تندروترین شاخه گروه طالبان را بر عهده دارد. وی پسر جلال الدین حقانی یکی از رهبران شناخته‌شده مجاهدین در جنگ علیه شوروی سابق هست و از قوم غلجایی است. وی در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد و برای دستگیری و کشتن وی ۵ میلیون دلار جایزه تعیین‌شده است و اکنون علاوه بر رهبری شبکه حقانی به عنوان معاون ملاهبت الله نیز ایفای وظیفه می‌کند. سراج الدین حقانی به عنوان سرپرست وزارت کشور افغانستان منسوب شده است.

 امیر خان متقی؛ 
سرپرست وزارت خارجه
امیر خان متقی ازجمله شخصیت‌های مهم طالبان و مسئول اداره امور در شورای وزیران بوده و در دوره حاکمیت قبلی این گروه به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ نیز وظیفه اجرا کرده است. وی در تحکیم قدرت نظامی و سیاسی طالبان در سراسر کشور نقش مهمی داشته است. در سال ۱۹۹۷ پس از سقوط مزار شریف، متقی رهبری نیروهای طالبان را در منطقه شمال رهبری کرد و در تصرف استان قندوز نقش داشت. متقی پیش از این به عنوان رئیس ارشاد و تبلیغ طالبان کار می‌کرد و اکنون سرپرست وزارت خارجه طالبان شده است.

شیرمحمد عباس استانکزی؛ 
معاون وزارت خارجه
شیرمحمد عباس استانکزی، متولد ۱۳۳۸ در ولایت لوگر، در شرق افغانستان است که از دانشکده نظامی کابل فارغ التحصیل شده و در آکادمی نظامی دهرادون هند نیز دوره تکمیلی نظامی را گذرانده است. شیرمحمد عباس استانکزی در دوران حکومت طالبان، معاون وزیر امور خارجه و مدتی نیز معاون وزیر بهداشت بوده است. وی در تیم مذاکره‌کننده طالبان در دوحه از افراد مطرح بوده و زمانی هم ریاست این گروه را بر عهده داشت. برخی منابع در افغانستان هم بارها تصاویر وی را در کنار محمد اشرف غنی و زلمی خلیل زاد منتشر کرده و از آنها به عنوان هم‌کلاسی‌های دانشگاه آمریکایی بیروت نام‌برده‌اند. عباس استانکزی به عنوان معاون وزارت خارجه در دولت سرپرست گروه طالبان منسوب شده است.
عبدالحکیم حقانی؛ 
سرپرست وزارت دادگستری
عبدالحکیم حقانی متولد سال ۱۳۳۶ در استان قندهار و از پشتون‌های درانی و از قوم اسحاق زی است و گفته‌شده که وی از دوستان نزدیک ملا عمر، رهبر پیشین این گروه است و در تشکیل گروه طالبان هم نقش مهمی داشته است. نام عبدالحکیم حقانی پس از انتخاب وی به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده طالبان با هیئت کابل، رسانه‌ای شد و ریاست این هیئت را در دوحه بر عهده گرفت. وی سرپرستی وزارت دادگستری گروه طالبان را بر عهده دارد.

خیرالله خیرخواه؛ 
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ
خیرالله خیرخواه زاده ۱۹۶۷ سیاست‌مدار اهل قندهار افغانستان است. وی عضو طالبان و والی دوره حاکمیت قبلی این گروه در هرات است. خیرخواه در سال ۲۰۱۱ به دست آمریکایی اسیرشده و مدتی را در بازداشتگاه گوانتانامو سپری کرده است و در سال ۲۰۱۴ آزاد شد. خیرالله خیرخواه اکنون به عنوان سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گماشته است.
قاری فصیح الدین؛ فرمانده ارتش
وی از تاجیک‌های بدخشان و یکی از مهم‌ترین فرماندهان جنگی گروه طالبان است و در دوره‌های گذشته به عنوان استاندار خود خوانده طالبان انجام وظیفه کرده است. در حمله به ولایت پنجشیر وی فرماندهی نیروهای طالبان را بر عهده داشت و خبر کشته شدنش نیز منتشر شد اما ذبیح‌الله مجاهد آن را تکذیب کرد. اکنون وی تنها تاجیک تباری است که در کابینه جدید گروه طالبان مشاهده می‌شود و به عنوان فرمانده ارتش طالبان منسوب شده است.

عبد الحق وثیق؛ 
سرپرست امنیت ملی
وی ۴۸ ساله و در ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی افغانستان زاده شده است. او در دوره قبلی حاکمیت گروه طالبان به عنوان معاون استخبارات این گروه ایفای وظیفه می‌کرد و پس از ساقط شدن حاکمیت این گروه در حمله آمریکا از استان غزنی دستگیر و به گوانتانامو منتقل شد. وثیق در مدرسه دینی ضیاءالمدارس کویته پاکستان آموزش‌دیده و پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان در ۱۳۷۵، با قاری احمد الله رئیس دستگاه استخبارات قبلی طالبان ارتباط کاری پیدا کرد و به زودی معاونش شد. وثیق ارتباط مستقیم با ملا محمد عمر رهبر طالبان و حزب اسلامی گل بدین حکمت یار داشت. از وثیق به عنوان کسی نام‌برده شده که در کانون تلاش‌های طالبان برای اتحاد گروه‌های تندرو اسلامی و هماهنگی آنها با طالبان قرار داشته است. وی اکنون رئیس دستگاه استخبارات گروه طالبان منسوب شده است.

ملافاضل مظلوم؛ 
معاون سرپرست وزارت دفاع
محمد فاضل مظلوم حدود ۵۰ ساله از ولایت ارزگان و یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نظامی طالبان در سال‌های نیمه دوم دهه هفتاد بود. وی در جنگ‌های مرگبار ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ در مناطق شمالی افغانستان، نقش کلیدی داشت. گفته می‌شود که وی از طرف سازمان ملل متهم به ارتکاب جنایات جنگی بوده و مسئول کشتار هزاران نفر از هزاره‌های مزار شریف در سال ۱۳۷۷ است. ملا فاضل در سمت‌های معاون وزارت دفاع، رئیس ستاد ارتش و فرماندهی نظامی طالبان کارکرد، اما در زمان شکست این گروه، در نوامبر ۲۰۰۱ به ژنرال عبدالرشید دوستم از رهبران اتحاد شمال تسلیم شد و دوستم وی را به آمریکایی‌ها تحویل داد و راهی گوانتانامو شد. ملافاضل اکنون در کابینه جدید گروه طالبان به عنوان معاون سرپرست وزارت دفاع گماشته شده است.

 نورالله نوری؛ 
سرپرست وزارت امور مرزی و قبایل
نورالله نوری ۵۰ ساله ساکن اصلی ولایت زابل افغانستان، در زمان حمله نظامی آمریکا به افغانستان در پاییز ۲۰۰۱ فرمانده نظامی طالبان در استان بلخ بود. وی در دوره قبلی حاکمیت طالبان به عنوان والی بلخ و لغمان کارکرده است. نوری به اتهام دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی در شهر مزار شریف در ۱۳۷۷، وارد فهرست سیاه سازمان ملل نیز شده است. وی در نوامبر ۲۰۰۱ همراه با ملا فاضل مظلوم به ژنرال دوستم تسلیم شد و دوستم آنها را به آمریکایی‌ها تحویل داد. وی به عنوان سرپرست وزارت مرزی و امور قبایل معرفی شد.

قاری دین محمد حنیف؛ 
سرپرست وزارت اقتصاد
دین محمد حنیف در سال ۱۳۴۲ در شهرستان «یفتل» ولایت بدخشان به دنیا آمده است و در سال ۱۳۶۴ به پاکستان رفته و در مدارس مختلف خیبر پختونخوا تحصیل کرد. وی پس از تصرف کابل توسط طالبان در نخست‌وزیری به عنوان مسئول امور برنامه‌ریزی و سپس به عنوان وزیر تحصیلات عالی کارکرد. دین محمد حنیف پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی مسئولیت نیروهای طالبان در بدخشان را به عهده داشت و در سال ۲۰۰۴ میلادی نیز به عنوان عضو کمیسیون سیاسی و شورای رهبری طالبان تعیین شد. دین محمد حنیف اکنون به عنوان سرپرست وزارت اقتصاد گروه طالبان تعیین‌شده است.

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/78866/

ارسال دیدگاه شما