خسارت  خودساخته !

خسارت خودساخته !

ستاره صبح- الهام ابراهیمی- بنا بر اعلام جمعیت هلال‌احمر شمار جان‌باختگان سیل در کشور به ۳۴ تن و مفقودین به 30 نفر رسید. این در حالی است که پیش از این سیل در استهبان در استان فارس 22 نفر را به کام مرگ برد. تازه‌ترین خبر اینکه استاندار تهران روز گذشته از مرگ ۱۰ تن و مفقودی ۱۶ تن در سیل پنج‌شنبه شب در شهرستان فیروزکوه خبر داد. سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه‌ای هشدار داد که تا فردا وضعیت نارنجی است و از مردم خواست تا در مناطق پرخطر مانند رودخانه‌ها و آبراه‌ها تردد نکنند. البته یافته های محققان از منطقه سیل‌زده کن این است که علت آسیب رساندن سیل به جان و مال مردم عدم رعایت حریم رودخانه‌ها، آبراهه‌ها، رود دره‌ها، تجاوز به حریم آبراهه‌ها و ساخت‌وساز در حریم رودها و از بین رفتن پوشش گیاهی بوده است. متأسفانه ساخت‌وسازهای غیراصولی و غیرقانونی در مسیر رودخانه‌ها و ... منجر به آسیب دیدن بیشتر مردم از سیل شده است. همچنین امدادرسانی به سیل‌زدگان به دلیل خرابی راه‌های بین روستاها و شهرها و تخریب برخی از مسیرهای راه‌آهن به کندی انجام می‌شود به همین دلیل خسارت مالی و جانی زیادی به مردم واردشده است.شهروندان باید تا روز سه شنبه از تردد جاهای پر خطر و سیل خیز خودداری کنند.

تداوم وضعیت «خطرناک» بارش‌ها
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی مانسون در ایران و کشورهای همسایه اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بارندگی در کشورهای همسایه، اظهار کرد: روز شنبه (۸ مردادماه) در پاکستان، شرق افغانستان به ویژه جنوب شرقی افغانستان و همچنین در کشورهای آذربایجان و ارمنستان و در قسمت غربی این دو کشور بارندگی پیش‌بینی می‌شود و همچنین بارش‌هایی در قطر، حوزه خلیج‌فارس، امارات متحده عربی و کشور عربستان شاهد خواهیم بود.
به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا طی روز یکشنبه (۹ مردادماه) بارش‌ها در کشور آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد و در عربستان بارش‌ها تقویت می‌شود. همچنین بارش‌هایی در کشور امارات، شمال شرقی پاکستان و شرق کشور افغانستان پیش‌بینی می‌شود.
ضیاییان درباره تأثیر این بارندگی‌ها بر ایران گفت: زمانی این بارش‌ها بر ایران تأثیر می‌گذارد و یا مفید است که در حوزه‌های آبریز مشترک صورت گیرد و آب حاصل از این بارش‌ها به حوزه‌های آبریز ما سرازیر شود.
وی در پاسخ به این سؤال ایسنا که آیا همچنان احتمال وقوع سیل مخرب در کشور وجود دارد؟ گفت: شرایط جوی همچنان در وضعیت «خطرناک» قرار دارد.

هشدار نارنجی هواشناسی
بر اساس اطلاعیه مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تا روز شنبه احتمال خسارت گسترده و زیاد در کشور وجود دارد. همچنین این سازمان در پی اعلام هشدار نارنجی توصیه‌هایی را نیز اعلام کرده است که شامل اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ رو، عدم صعود به ارتفاعات، عدم اتراق در بستر رودخانه‌ها،‌عدم قرار گرفتن در مسیل‌ها، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگردها می‌شود.

آماده‌باش تمام استان‌ها تا سه‌شنبه
هشدار سازمان مدیریت بحران؛ آماده موج جدید بارش‌های سیل‌آسا باشید
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پدیده اقلیمی مونسن تا سه‌شنبه هفته آتی می‌تواند برای کشور تهدید زا باشد لذا تمام استان‌ها به صورت آماده‌باش باشند.
آفتاب نیوز: محمدحسن نامی معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره باران‌های سیل‌آسا در برخی از مناطق کشور، اظهار کرد: ما شب گذشته شاهد بارندگی‌های شدیدی در برخی از مناطق استان تهران بودیم، این بارندگی‌ها بخش‌هایی از شرق تهران را نیز تحت شعاع قرارداد. وی افزود: در فیروزکوه شاهد تخریب جزئی برخی از مناطق بودیم و چندین پل نیز در این شهرستان تخریب‌شده و سیل آن‌ها را با خود برده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به خطر توده‌های بارشی در کشور، خاطرنشان کرد: سه توده رطوبتی وارد کشور ما شده است، این توده‌ها از شمال اقیانوس هند به کشور آمده و استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، بوشهر و جنوب و شرق فارس را درگیر می‌کند، اما توده‌ای دیگر از طریق دریای مدیترانه واردشده است؛ توده رطوبتی دیگری هم موسوم به شمال و جنوب در حال حاضر در کشور فعالیت دارد که این توده‌های رطوبتی زمانی که باهم برخورد می‌کنند می‌توانند بارندگی شدیدی به همراه داشته باشد، دراین‌باره از مردم خواهش می‌کنم به هیچ‌وجه به رودخانه‌ها و اطراف دره‌ها و محل‌های خطرناک نزدیک نشوند.
وی به زمان فعالیت پدیده اقلیمی مونسن در کشور اشاره کرد و افزود: این پدیده اقلیمی تا سه‌شنبه هفته آتی می‌تواند برای کشور تهدید زا باشد؛ از طرفی دیگر این احتمال وجود دارد که فعالیت این پدیده به صورت چرخشی باشد، در همین رابطه استان‌ها تماماً به صورت آماده‌باش باشند و در مسیر رودخانه‌های فصلی و مسیرهای آبریز قرار نگیرند.

احتمال بروز سیل تا روز یکشنبه در تهران
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به اعلام وضع نارنجی از ‏سوی سازمان هواشناسی و ‏تداوم سامانه بارشی تا روز یک‌شنبه نهم مردادماه، از شهروندان درخواست ‏می‌شود که از هرگونه تردد و اتراق در بستر ‏رودخانه‌ها و مسیل‌ها اکیداً خودداری کنند.

وضعیت امدادرسانی
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر درباره خدمات امدادی ارائه‌شده از سوی این سازمان از ابتدای مردادماه تا به این لحظه اظهار کرد: در مجموع در ۶۲ شهرستان از ۱۷ استان کشور شامل سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، کرمان، هرمزگان، قم، سمنان، مازندران، یزد، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، گلستان، اصفهان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و مرکزی عملیات امداد و نجات مربوط به سیل و آب‌گرفتگی به اجرا درآمد.
وی بابیان اینکه طی این مدت به بیش از ۱۴ هزار نفر امدادرسانی شده است، گفت: ۱۲۲۰ نفر به مناطق امن منتقل‌شده‌اند و ۱۵۰ دستگاه خودرو نیز رهاشده است. همچنین ۲۲۳۹ نفر شامل ۱۸۰۳ نفر در سیستان و بلوچستان، ۱۴۹ نفر در قم و ۳۳۶ نفر در استان فارس اسکان اضطراری داده شدند. ۱۱ مصدوم نیز در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و تهران به مراکز درمانی منتقل شدند.
ولی پور درباره شمار جان‌باختگان سیل در کشور نیز گفت: متأسفانه در جریان این سیل‌ها ۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند که شامل پنج مورد فوتی در استان سیستان و بلوچستان، هشت مورد فوتی در تهران و یک نفر در استان مرکزی است. ۱۱ نفر شامل هفت نفر در تهران و چهار نفر در چهارمحال و بختیاری نیز مفقود هستند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.

کشف ۳ جسد در پایین‌دست 
رودخانه کن
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از کشف سه جسد در حوزه پایین‌دست رودخانه کن خبر داد.
سید جلال ملکی در ‌گفت‌وگو با ایسنا، دراین‌باره اظهار کرد: صبح روز جمعه و در جریان جستجوهای انجام‌شده سه جسد در ارتفاعات پایین‌دست رودخانه کن توسط آتش‌نشانان تهران کشف شد که این اجساد دو مرد و یک نوجوان بودند. تابه‌حال سه جسد نیز در این محدوده پیداشده که یک مورد آن را شهروندان خبر دادند.

۱۰ کشته و ۱۶ مفقود در سیل فیروزکوه
استاندار تهران از مرگ ۱۰ تن و مفقودی ۱۶ تن در سیل شب گذشته شهرستان فیروزکوه خبر داد.
به گزارش ایسنا، محسن منصوری درباره سیل شب گذشته در شهرستان فیروزکوه اظهار کرد: دیروز بعدازظهر سیل دامنه جنوبی البرز و شهرستان‌هایی مثل فیروزکوه را درنوردید و متأسفانه خسارت‌هایی در این شهرستان‌ها برجای گذاشت.
وی بابیان اینکه پنج شهرستان در استان تهران دیروز درگیر این مسئله بودند، گفت: شدت تخریب و تلفات در شهرستان‌ها متفاوت است اما فیروزکوه بیش‌ترین خسارت را دیده است. خسارت اصلی از جهت رانش کوه است. متأسفانه کوه تقریباً حرکت کرده است، به خصوص در روستای مرزداران زرین‌دشت تلفات نسبتاً زیاد بود و تا به این لحظه ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین حدود ۱۶ نفر نیز مفقود شدند. استاندار تهران ادامه داد: مصدومان نیز ۱۰ نفر بودند که البته حال آن‌ها وخیم نیست و دو نفر بستری هستند و سایر مصدومان ترخیص شدند.

بسته شدن راه‌ها و راه‌آهن
وی درباره تأخیر در اراده خدمات نیز گفت: تأخیر در خدمت‌رسانی داشتیم و دلیلش این بود که مسیرها بسته بود. البته شب گذشته هم موفق شدیم اهالی را از طریق ریل راه‌آهن که از گرمسار به فیروزکوه می‌آید، خارج کنیم، چراکه راه‌آهن شمال بسته‌شده بود. همچنین از طریق همین مسیر از استان سمنان آب و تغذیه حداقلی به محل رسید و مسافران، افرادی که در مسیر مانده بودند و اهالی روستا خارج شدند.

علت وقوع سیل‌ در امامزاده داوود
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با اشاره به بازدید میدانی از منطقه سیل‌زده امامزاده داوود، گفت: عدم رعایت حریم آبراهه‌ و تخریب کانال انتقال آب موجب شد تا در این رخداد آسیب‌های زیادی وارد شود ضمن آنکه در این مطالعات اولیه ما زمین‌ لغزشی مشاهده نکردم بلکه رسوباتی بوده که به همراه آب ناشی از بارندگی به پایین‌دست منتقل‌شده است. وی تأکید دارد که برای عبور آب، کانالی حفرشده است که این کانال به دلیل فشار زیاد آب و رسوبات؛ تخریب شد و به همین دلیل این رسوبات وارد صحن امامزاده داوود شده است. جزئیات سیل امامزاده داوود دکتر رضا شهبازی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بازدیدهای میدانی از منطقه سیل‌زده امامزاده داوود، افزود: این رویداد، یک رخداد "حدی" و بارش نامتعارف شدید است که در یک فصل نامتعارف رخ‌داده است. مناطقی چون تجریش و امامزاده داوود نیز در سال‌های گذشته در همین ماه (مردادماه) چنین سیلی را تجربه کرده‌اند. شهبازی در خصوص عوامل اصلی وقوع این رویداد، توضیح داد: دیواره‌های بلند شمال تهران محل مستعد تجمع بارندگی است ضمن آنکه حوضه آبخیز این منطقه نیز زمان تمرکز بسیار پایینی دارند و این امر موجب می‌شود که آب بارندگی‌ها به سرعت از ارتفاعات بالا به مناطق پایین‌دست منتقل شود.
وی ادامه داد: علاوه بر آن در این منطقه پوشش گیاهی مناسبی برای جذب آب وجود ندارد. همچنین لایه‌های زمین‌شناسی شیلی (یک ساختار زمین‌شناسی) که فرسایش پذیر هستند نیز در منطقه امامزاده داوود گسترش دارد و این عوامل موجب شده تا آب بارندگی به همراه حجم زیادی از رسوبات به مناطق پایین‌دست به حرکت درآیند.
وی با تأکید بر اینکه وجود این حجم زیاد رسوبات موجب افزایش قدرت تخریب آب می‌شود، اظهار کرد: آنچه موجب آسیب‌زا بودن سیل به انسان می‌شود، متأسفانه عدم رعایت حریم رودخانه‌ها، آبراهه‌ها، رود دره‌ها، تجاوز به حریم آبراهه‌ها و ساخت‌وساز در حریم رودها است. این عوامل باعث شده که یک رخدادی به نام سیل، تبدیل به مخاطرات آسیب‌زا برای انسان شود همان‌طور که متأسفانه شاهد بودیم که سیل در این منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده است.

تخریب‌هایی که به دلیل عدم رعایت حریم رودها ایجاد شد
شهبازی به جزئیات تخریب‌های واردشده به امامزاده اشاره کرد و بابیان اینکه تخریب‌ها بیشتر به صحن امامزاده داوود و پیرامون آن بوده است، گفت: این مناطق مناطقی هستند که باید به عنوان آبراهه حریم آن رعایت شود و آب در آن جریان داشته باشد.
وی بابیان اینکه با گسترش صحن امامزاده داوود، این محوطه در مسیر آبراهه قرارگرفته است، ادامه داد: همه حجم آبی که از بالادست وارد این منطقه می‌شود از طریق کانالی است که از گوشه صحن، آب را به پایین‌دست تخلیه می‌کند ولی این کانال ظرفیت کافی برای تخلیه این حجم از آب را نداشته است درنتیجه سرپوش این کانال به دلیل فشاری که سیلاب به آن وارد کرده است، تخریب و موجب شد آب ناشی از بارندگی به همراه گل‌ولای و رسوبات همراه آن از طریق صحن شمالی به محوطه اصلی صحن و به صحن جنوبی حرم این امامزاده سَرریز شود. سیل بعد درنهایت وارد دره پایین‌دست رودخانه شده است.
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی بابیان اینکه این روند موجب آسیب وارد شدن به صحن امامزاده و فضاهای پیرامونی شود، خاطرنشان کرد: محوطه پیرامونی امامزاده داوود شامل مراکز تفریحی و اقامتی و بازار بوده است و همه این‌ها در مسیر آبراهه بوده است.

تکرار تجربیات تلخ
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی خاطرنشان کرد: در زمین‌شناسی یک اصل وجود دارد که باید مناطق پرخطر شناسایی شود و در حاشیه امنی از این مناطق قرار بگیریم و این اصل در مورد رودها، گسل‌ها، زمین لغزش‌ها نیز حاکم است ولی همچنان شاهدیم که به دلیل تکرار خطاهای انسانی و محاسباتی و فراموشی، مخاطرات طبیعی آسیب‌های جدی را به جامعه وارد می‌کند.

۷ فوتی در موج دوم سیل پایتخت
محمدحسن نامی رئیس ستاد بحران کشور با اشاره به جاری شدن سیل در شهرستان فیروزکوه بیان کرد: در شرق استان تهران در روستای وسکاره شهرستان دماوند ۱۴ خودرو را آب برده بود و یک نفر جان خود را از دست داده است که پیکر آن توسط نیرو‌های امدادی پیدا شد. وی گفت: در روستای جورد فقط به خانه آسیب رسانده، اما خوشبختانه تاکنون آسیب جانی نداشته است. نامی ادامه داد: در روستای مرزداران هم وضعیت شدت بیشتری دارد پیش‌بینی می‌شود ۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند و کماکان جست‌وجو ادامه دارد چراکه اینجا هم سیل وارد خانه آمده و هم کوه ریزش کرده است.

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/90520/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

خسارت  خودساخته !

خسارت خودساخته !

ستاره صبح- الهام ابراهیمی- بنا بر اعلام جمعیت هلال‌احمر شمار جان‌باختگان سیل در کشور به ۳۴ تن و مفقودین به 30 نفر رسید. این در حالی است که پیش از این سیل در استهبان در استان فارس 22 نفر را به کام مرگ برد. تازه‌ترین خبر اینکه استاندار تهران روز گذشته از مرگ ۱۰ تن و مفقودی ۱۶ تن در سیل پنج‌شنبه شب در شهرستان فیروزکوه خبر داد. سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه‌ای هشدار داد که تا فردا وضعیت نارنجی است و از مردم خواست تا در مناطق پرخطر مانند رودخانه‌ها و آبراه‌ها تردد نکنند. البته یافته های محققان از منطقه سیل‌زده کن این است که علت آسیب رساندن سیل به جان و مال مردم عدم رعایت حریم رودخانه‌ها، آبراهه‌ها، رود دره‌ها، تجاوز به حریم آبراهه‌ها و ساخت‌وساز در حریم رودها و از بین رفتن پوشش گیاهی بوده است. متأسفانه ساخت‌وسازهای غیراصولی و غیرقانونی در مسیر رودخانه‌ها و ... منجر به آسیب دیدن بیشتر مردم از سیل شده است. همچنین امدادرسانی به سیل‌زدگان به دلیل خرابی راه‌های بین روستاها و شهرها و تخریب برخی از مسیرهای راه‌آهن به کندی انجام می‌شود به همین دلیل خسارت مالی و جانی زیادی به مردم واردشده است.شهروندان باید تا روز سه شنبه از تردد جاهای پر خطر و سیل خیز خودداری کنند.

تداوم وضعیت «خطرناک» بارش‌ها
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی مانسون در ایران و کشورهای همسایه اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بارندگی در کشورهای همسایه، اظهار کرد: روز شنبه (۸ مردادماه) در پاکستان، شرق افغانستان به ویژه جنوب شرقی افغانستان و همچنین در کشورهای آذربایجان و ارمنستان و در قسمت غربی این دو کشور بارندگی پیش‌بینی می‌شود و همچنین بارش‌هایی در قطر، حوزه خلیج‌فارس، امارات متحده عربی و کشور عربستان شاهد خواهیم بود.
به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا طی روز یکشنبه (۹ مردادماه) بارش‌ها در کشور آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد و در عربستان بارش‌ها تقویت می‌شود. همچنین بارش‌هایی در کشور امارات، شمال شرقی پاکستان و شرق کشور افغانستان پیش‌بینی می‌شود.
ضیاییان درباره تأثیر این بارندگی‌ها بر ایران گفت: زمانی این بارش‌ها بر ایران تأثیر می‌گذارد و یا مفید است که در حوزه‌های آبریز مشترک صورت گیرد و آب حاصل از این بارش‌ها به حوزه‌های آبریز ما سرازیر شود.
وی در پاسخ به این سؤال ایسنا که آیا همچنان احتمال وقوع سیل مخرب در کشور وجود دارد؟ گفت: شرایط جوی همچنان در وضعیت «خطرناک» قرار دارد.

هشدار نارنجی هواشناسی
بر اساس اطلاعیه مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تا روز شنبه احتمال خسارت گسترده و زیاد در کشور وجود دارد. همچنین این سازمان در پی اعلام هشدار نارنجی توصیه‌هایی را نیز اعلام کرده است که شامل اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ رو، عدم صعود به ارتفاعات، عدم اتراق در بستر رودخانه‌ها،‌عدم قرار گرفتن در مسیل‌ها، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگردها می‌شود.

آماده‌باش تمام استان‌ها تا سه‌شنبه
هشدار سازمان مدیریت بحران؛ آماده موج جدید بارش‌های سیل‌آسا باشید
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پدیده اقلیمی مونسن تا سه‌شنبه هفته آتی می‌تواند برای کشور تهدید زا باشد لذا تمام استان‌ها به صورت آماده‌باش باشند.
آفتاب نیوز: محمدحسن نامی معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره باران‌های سیل‌آسا در برخی از مناطق کشور، اظهار کرد: ما شب گذشته شاهد بارندگی‌های شدیدی در برخی از مناطق استان تهران بودیم، این بارندگی‌ها بخش‌هایی از شرق تهران را نیز تحت شعاع قرارداد. وی افزود: در فیروزکوه شاهد تخریب جزئی برخی از مناطق بودیم و چندین پل نیز در این شهرستان تخریب‌شده و سیل آن‌ها را با خود برده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به خطر توده‌های بارشی در کشور، خاطرنشان کرد: سه توده رطوبتی وارد کشور ما شده است، این توده‌ها از شمال اقیانوس هند به کشور آمده و استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، بوشهر و جنوب و شرق فارس را درگیر می‌کند، اما توده‌ای دیگر از طریق دریای مدیترانه واردشده است؛ توده رطوبتی دیگری هم موسوم به شمال و جنوب در حال حاضر در کشور فعالیت دارد که این توده‌های رطوبتی زمانی که باهم برخورد می‌کنند می‌توانند بارندگی شدیدی به همراه داشته باشد، دراین‌باره از مردم خواهش می‌کنم به هیچ‌وجه به رودخانه‌ها و اطراف دره‌ها و محل‌های خطرناک نزدیک نشوند.
وی به زمان فعالیت پدیده اقلیمی مونسن در کشور اشاره کرد و افزود: این پدیده اقلیمی تا سه‌شنبه هفته آتی می‌تواند برای کشور تهدید زا باشد؛ از طرفی دیگر این احتمال وجود دارد که فعالیت این پدیده به صورت چرخشی باشد، در همین رابطه استان‌ها تماماً به صورت آماده‌باش باشند و در مسیر رودخانه‌های فصلی و مسیرهای آبریز قرار نگیرند.

احتمال بروز سیل تا روز یکشنبه در تهران
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به اعلام وضع نارنجی از ‏سوی سازمان هواشناسی و ‏تداوم سامانه بارشی تا روز یک‌شنبه نهم مردادماه، از شهروندان درخواست ‏می‌شود که از هرگونه تردد و اتراق در بستر ‏رودخانه‌ها و مسیل‌ها اکیداً خودداری کنند.

وضعیت امدادرسانی
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر درباره خدمات امدادی ارائه‌شده از سوی این سازمان از ابتدای مردادماه تا به این لحظه اظهار کرد: در مجموع در ۶۲ شهرستان از ۱۷ استان کشور شامل سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، کرمان، هرمزگان، قم، سمنان، مازندران، یزد، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، گلستان، اصفهان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و مرکزی عملیات امداد و نجات مربوط به سیل و آب‌گرفتگی به اجرا درآمد.
وی بابیان اینکه طی این مدت به بیش از ۱۴ هزار نفر امدادرسانی شده است، گفت: ۱۲۲۰ نفر به مناطق امن منتقل‌شده‌اند و ۱۵۰ دستگاه خودرو نیز رهاشده است. همچنین ۲۲۳۹ نفر شامل ۱۸۰۳ نفر در سیستان و بلوچستان، ۱۴۹ نفر در قم و ۳۳۶ نفر در استان فارس اسکان اضطراری داده شدند. ۱۱ مصدوم نیز در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و تهران به مراکز درمانی منتقل شدند.
ولی پور درباره شمار جان‌باختگان سیل در کشور نیز گفت: متأسفانه در جریان این سیل‌ها ۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند که شامل پنج مورد فوتی در استان سیستان و بلوچستان، هشت مورد فوتی در تهران و یک نفر در استان مرکزی است. ۱۱ نفر شامل هفت نفر در تهران و چهار نفر در چهارمحال و بختیاری نیز مفقود هستند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.

کشف ۳ جسد در پایین‌دست 
رودخانه کن
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از کشف سه جسد در حوزه پایین‌دست رودخانه کن خبر داد.
سید جلال ملکی در ‌گفت‌وگو با ایسنا، دراین‌باره اظهار کرد: صبح روز جمعه و در جریان جستجوهای انجام‌شده سه جسد در ارتفاعات پایین‌دست رودخانه کن توسط آتش‌نشانان تهران کشف شد که این اجساد دو مرد و یک نوجوان بودند. تابه‌حال سه جسد نیز در این محدوده پیداشده که یک مورد آن را شهروندان خبر دادند.

۱۰ کشته و ۱۶ مفقود در سیل فیروزکوه
استاندار تهران از مرگ ۱۰ تن و مفقودی ۱۶ تن در سیل شب گذشته شهرستان فیروزکوه خبر داد.
به گزارش ایسنا، محسن منصوری درباره سیل شب گذشته در شهرستان فیروزکوه اظهار کرد: دیروز بعدازظهر سیل دامنه جنوبی البرز و شهرستان‌هایی مثل فیروزکوه را درنوردید و متأسفانه خسارت‌هایی در این شهرستان‌ها برجای گذاشت.
وی بابیان اینکه پنج شهرستان در استان تهران دیروز درگیر این مسئله بودند، گفت: شدت تخریب و تلفات در شهرستان‌ها متفاوت است اما فیروزکوه بیش‌ترین خسارت را دیده است. خسارت اصلی از جهت رانش کوه است. متأسفانه کوه تقریباً حرکت کرده است، به خصوص در روستای مرزداران زرین‌دشت تلفات نسبتاً زیاد بود و تا به این لحظه ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین حدود ۱۶ نفر نیز مفقود شدند. استاندار تهران ادامه داد: مصدومان نیز ۱۰ نفر بودند که البته حال آن‌ها وخیم نیست و دو نفر بستری هستند و سایر مصدومان ترخیص شدند.

بسته شدن راه‌ها و راه‌آهن
وی درباره تأخیر در اراده خدمات نیز گفت: تأخیر در خدمت‌رسانی داشتیم و دلیلش این بود که مسیرها بسته بود. البته شب گذشته هم موفق شدیم اهالی را از طریق ریل راه‌آهن که از گرمسار به فیروزکوه می‌آید، خارج کنیم، چراکه راه‌آهن شمال بسته‌شده بود. همچنین از طریق همین مسیر از استان سمنان آب و تغذیه حداقلی به محل رسید و مسافران، افرادی که در مسیر مانده بودند و اهالی روستا خارج شدند.

علت وقوع سیل‌ در امامزاده داوود
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با اشاره به بازدید میدانی از منطقه سیل‌زده امامزاده داوود، گفت: عدم رعایت حریم آبراهه‌ و تخریب کانال انتقال آب موجب شد تا در این رخداد آسیب‌های زیادی وارد شود ضمن آنکه در این مطالعات اولیه ما زمین‌ لغزشی مشاهده نکردم بلکه رسوباتی بوده که به همراه آب ناشی از بارندگی به پایین‌دست منتقل‌شده است. وی تأکید دارد که برای عبور آب، کانالی حفرشده است که این کانال به دلیل فشار زیاد آب و رسوبات؛ تخریب شد و به همین دلیل این رسوبات وارد صحن امامزاده داوود شده است. جزئیات سیل امامزاده داوود دکتر رضا شهبازی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بازدیدهای میدانی از منطقه سیل‌زده امامزاده داوود، افزود: این رویداد، یک رخداد "حدی" و بارش نامتعارف شدید است که در یک فصل نامتعارف رخ‌داده است. مناطقی چون تجریش و امامزاده داوود نیز در سال‌های گذشته در همین ماه (مردادماه) چنین سیلی را تجربه کرده‌اند. شهبازی در خصوص عوامل اصلی وقوع این رویداد، توضیح داد: دیواره‌های بلند شمال تهران محل مستعد تجمع بارندگی است ضمن آنکه حوضه آبخیز این منطقه نیز زمان تمرکز بسیار پایینی دارند و این امر موجب می‌شود که آب بارندگی‌ها به سرعت از ارتفاعات بالا به مناطق پایین‌دست منتقل شود.
وی ادامه داد: علاوه بر آن در این منطقه پوشش گیاهی مناسبی برای جذب آب وجود ندارد. همچنین لایه‌های زمین‌شناسی شیلی (یک ساختار زمین‌شناسی) که فرسایش پذیر هستند نیز در منطقه امامزاده داوود گسترش دارد و این عوامل موجب شده تا آب بارندگی به همراه حجم زیادی از رسوبات به مناطق پایین‌دست به حرکت درآیند.
وی با تأکید بر اینکه وجود این حجم زیاد رسوبات موجب افزایش قدرت تخریب آب می‌شود، اظهار کرد: آنچه موجب آسیب‌زا بودن سیل به انسان می‌شود، متأسفانه عدم رعایت حریم رودخانه‌ها، آبراهه‌ها، رود دره‌ها، تجاوز به حریم آبراهه‌ها و ساخت‌وساز در حریم رودها است. این عوامل باعث شده که یک رخدادی به نام سیل، تبدیل به مخاطرات آسیب‌زا برای انسان شود همان‌طور که متأسفانه شاهد بودیم که سیل در این منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده است.

تخریب‌هایی که به دلیل عدم رعایت حریم رودها ایجاد شد
شهبازی به جزئیات تخریب‌های واردشده به امامزاده اشاره کرد و بابیان اینکه تخریب‌ها بیشتر به صحن امامزاده داوود و پیرامون آن بوده است، گفت: این مناطق مناطقی هستند که باید به عنوان آبراهه حریم آن رعایت شود و آب در آن جریان داشته باشد.
وی بابیان اینکه با گسترش صحن امامزاده داوود، این محوطه در مسیر آبراهه قرارگرفته است، ادامه داد: همه حجم آبی که از بالادست وارد این منطقه می‌شود از طریق کانالی است که از گوشه صحن، آب را به پایین‌دست تخلیه می‌کند ولی این کانال ظرفیت کافی برای تخلیه این حجم از آب را نداشته است درنتیجه سرپوش این کانال به دلیل فشاری که سیلاب به آن وارد کرده است، تخریب و موجب شد آب ناشی از بارندگی به همراه گل‌ولای و رسوبات همراه آن از طریق صحن شمالی به محوطه اصلی صحن و به صحن جنوبی حرم این امامزاده سَرریز شود. سیل بعد درنهایت وارد دره پایین‌دست رودخانه شده است.
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی بابیان اینکه این روند موجب آسیب وارد شدن به صحن امامزاده و فضاهای پیرامونی شود، خاطرنشان کرد: محوطه پیرامونی امامزاده داوود شامل مراکز تفریحی و اقامتی و بازار بوده است و همه این‌ها در مسیر آبراهه بوده است.

تکرار تجربیات تلخ
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی خاطرنشان کرد: در زمین‌شناسی یک اصل وجود دارد که باید مناطق پرخطر شناسایی شود و در حاشیه امنی از این مناطق قرار بگیریم و این اصل در مورد رودها، گسل‌ها، زمین لغزش‌ها نیز حاکم است ولی همچنان شاهدیم که به دلیل تکرار خطاهای انسانی و محاسباتی و فراموشی، مخاطرات طبیعی آسیب‌های جدی را به جامعه وارد می‌کند.

۷ فوتی در موج دوم سیل پایتخت
محمدحسن نامی رئیس ستاد بحران کشور با اشاره به جاری شدن سیل در شهرستان فیروزکوه بیان کرد: در شرق استان تهران در روستای وسکاره شهرستان دماوند ۱۴ خودرو را آب برده بود و یک نفر جان خود را از دست داده است که پیکر آن توسط نیرو‌های امدادی پیدا شد. وی گفت: در روستای جورد فقط به خانه آسیب رسانده، اما خوشبختانه تاکنون آسیب جانی نداشته است. نامی ادامه داد: در روستای مرزداران هم وضعیت شدت بیشتری دارد پیش‌بینی می‌شود ۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند و کماکان جست‌وجو ادامه دارد چراکه اینجا هم سیل وارد خانه آمده و هم کوه ریزش کرده است.

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/90520/

ارسال دیدگاه شما