روایت متفاوت پلیس و ستاد امر به معروف  از  گشت ارشاد

روایت متفاوت پلیس و ستاد امر به معروف از گشت ارشاد

ستاره صبح - الهام صالح‌آبادی: خبر فوت مهسا امینی همچنان تیتر اول بیشتر رسانه‌های داخلی و خارجی است. شبکه‌های اجتماعی همچنان به این حادثه واکنش نشان می دهند. روح و روان جامعه از این حادثه تلخ به درد آمده، زیرا افراد به رویه گشت ارشاد یا پلیس امنیت اخلاقی که رفتار نامناسب با مردم به خصوص با جوانان دارند، ناراضی هستند. اکنون مردم با گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در جریان روش زندگی در کشورهای همسایه و دنیا هستند. به همین دلیل وقتی یک دختر جوان به دلیل یک تفریح ساده یا پیاده‌روی در یک پارک بازداشت می‌شود برای مردم قابل‌قبول نیست. در این شرایط برخی نهادها بیمار بودن مهسا امینی را در کودکی عنوان کرده‌اند، این در حالی است که خانواده وی چندین بار اعلام کرده‌اند که دخترشان سالم بوده و مریض نبوده است. از سوی دیگر رئیس پلیس تهران دیروز در یک نشست خبری از اقدامات گشت ارشاد دفاع کرد و به عملکرد نهادهای دیگر تاخت. از سوی دیگر ستاد امر به معروف و نهی از منکر که خود مصوبات پوشش را به دستگاه‌ها برای اجرا ابلاغ می‌کند در بیانیه‌ای دست پیش را گرفت و مجلس را به دلیل نبود قانون مشخص درباره حجاب بازخواست کرد و در بیانیه‌ای نوشت: مسئله حجاب یک تخلف است. در همین حال رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ از کار برکنار شده است که اقدامی مثبت از سوی نیروی انتظامی ارزیابی می‌شود.

پدر مهسا امینی: اولین روز پزشکان به ما گفتند دخترتان مرده است
پدر مهسا امینی گفت: بر اساس آنچه از سوی حاضرین در ماشین به ما منتقل‌شده در ماشین هم چندین بار به مأموران گفته بود که من بچه شهرستان هستم جایی را بلد نیستم، اجازه ندادند پیاده شود.
پدر مهسا امینی گفت: رئیس‌جمهور ظهر امروز طی تماسی مرگ ژینا را به ما تسلیت گفت، انتظار ما این است که ابعاد مختلف این مسئله را به صورت شفاف روشن کنند و موضوع را پیگیری و اجازه ندهند خون دخترم پایمال شود.
به گزارش «انتخاب»؛ امجد امینی، پدر مهسا امینی درباره چگونگی وقوع مرگ مهسا گفت: برای مسافرت در تهران بودیم. مهسا به همراه برادرش وقتی در اول مترو پیاده می‌شود، از سوی مأموران گشت ارشاد مورد تذکر قرار می‌گیرد و او را سوار ماشین می‌کنند.
امینی در گفت‌وگو با فارس گفت: بر اساس آنچه از سوی حاضرین در ماشین به ما منتقل‌شده در ماشین هم چندین بار به مأموران گفته بود که من بچه شهرستان هستم جایی را بلد نیستم، اما اجازه ندادند پیاده شود. وی اظهار کرد: بعدازاینکه به پاسگاه برده شده چه اتفاقاتی افتاده است را نمی‌دانیم فیلمی که به ما نشان دادند تقطیع شده بود آنچه نشانمان دادند را قبول ندارم. پدر مهسا امینی از عدم حضور به‌موقع اورژانس انتقاد کرد و گفت: بر اساس تصاویری که نشانمان دادند نیروهای اورژانس در ابتدای ورود به صحنه آن گونه که باید سرعت عمل از خود نشان ندادند و به دور خود می‌چرخیدند. وی افزود: عدم سرعت در رساندن دخترم به بیمارستان موجب شد بعدازاینکه دچار ایست قلبی شده، ایست مغزی بکند، از همه بدتر اینکه به همراه دخترم کسی را نفرستاده بودند تا جایی که پرستارها می‌گفتند نمی‌دانستیم باید با چه کسی تماس بگیریم پرستاران می‌گفتند نه شماره تماسی، نه همراهی تا اینکه پسر کوچکم که 17 سال دارد او را در بیمارستان پیدا کرد و تازه آن وقت بود که ما فهمیدیم. وی گفت: معتقدم مهسا را دیر به بیمارستان منتقل کردند و اولین روز پزشکان به من گفتند که امیدی به نجات نیست و دخترتان مرده است. پدر مرحوم امینی همچنان اصرار دارد که دخترش سابقه بیماری نداشته و در سلامت کامل بوده و مریضی نداشته است. پدر مهسا امینی خاطرنشان کرد: از مسئولان می‌خواهیم، مقصران مرگ دخترم به صورت مشخص معرفی و به سزای عمل خود برسند. وی به وجود کبودی روی پاهای دخترش اشاره کرد و بابیان اینکه از متولیان بیمارستان خواستم پزشک قانونی موضوع کبودی که روی پاهای ژینا وجود دارد را بررسی کنند، اذعان کرد: متأسفانه به این خواسته من پاسخ ندادند درخواست ما از مسئولان پیگیری است صدای ما را بشنوند. امجد امینی ضمن تقدیر از ابراز همدردی مردم و هم استانی‌ها گفت: دخترم بی‌گناه از بین رفت از مردم تقدیر می‌کنم شرایط و وضعیت خوبی ندارم تنها درخواستم پیگیری کامل موضوع و رسیدگی به موضوع است.

نماینده سقز: حرکت گشت ارشاد تهاجمی است
رحیمی نماینده سقز و بانه در گفت‌وگو با جماران گفت: پوشش مهسا امینی مشکلی نداشت اگر این‌طور باشد باید با همه برخورد کنند؛ در همین شهر تهران به دو منطقه بالاتر برویم بی‌حجابی محرز است چرا آنجا برخورد نمی‌کنند؟ و در مرکز شهر با یک دختر شهرستانی که از این قضایا بی‌خبر بوده و با روسری و مانتو بلند و متعارف بوده این‌طور رفتار شده؟ نمی‌دانم دلیل برخورد با این پوشش چه بوده است؟ بهزاد رحیمی گفت: مراسم یادبود مهسا امینی با حضور همشهریان برای همدردی با خانواده مرحوم برگزار شد. بعد از مراسم عده‌ای به نشانه اعتراض شعارهایی سردادند که خوشبختانه اوضاع در حال حاضر تحت کنترل درآمده و شهر روال عادی خود را طی می‌کند. البته ۲ نفر زخمی شدند که تحت مداوا قرار گرفتند و اینترنت نیز وصل شده است.  وی ادامه داد: گشت ارشاد حرکت تهاجمی انجام می‌دهد چون ماهیت کارش این‌طور است. سپردن این کار به گشت ارشاد جفا به مردم و نیروها است و می‌بینید چنین برخوردهایی هم پیش می‌آید. ما در هیچ موردی با افراد شرور و هتاک مواجهه نشدیم، همین دختر خانم حجاب متعارفی داشت من نمی‌دانم دلیل برخورد سختی که با این مسئله شده است، چیست؟
تجمع مردم سنندج
خبرگزاری فارس نوشت: غروب روز یکشنبه حدود ۵۰۰ نفر از مردم سنندج با حضور در پیاده‌روی فردوسی در اعتراض به جان باختن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز تجمع کردند. این راهپیمایی اعتراضی از محدوده پرازدحام پیاده‌روی فردوسی آغاز و به میدان آزادی سنندج ختم شد. گفتگوی با برخی معترضان نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها معتقدند مهسا امینی تحت شکنجه فوت کرده است. در این تجمع برخی از افراد با سردادن شعار‌هایی علیه مسئولین کشور تلاش می‌کردند تجمع را جهت‌دهی سیاسی کنند. این افراد شیشه‌های چند خودرو پاک‌شده را شکستند و چند سطل زباله را آتش زدند. پلیس در چند مورد برای متفرق کردن جمعیت مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد و برخی افراد توسط پلیس بازداشت شدند.»

رئیس پلیس تهران بزرگ:
پوشش و لباس امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشرشده متفاوت بوده
سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ روز گذشته در نشستی خبری درباره فوت «مهسا امینی» گفت: این حادثه برای ما هم ناگوار بود و به خانواده ایشان‌ تسلیت می‌گوییم. وی گفت: ۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقر منتقل می‌شوند. سردار رحیمی درباره مرحومه مهسا امینی گفت: ایشان همراه ۳ خانم و دو آقا در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت ما رو به می‌شوند. حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل‌رفع بوده و تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود. پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشرشده متفاوت بوده است. وی گفت: در زمان انتقال خانم امینی مشاجره و مقاومتی نبوده و حتی به گفته افراد دیگر داخل ون شوخی و مزاح توسط خانم امینی صورت گرفته است. سردار رحیمی گفت: به غیر از خانم امینی ۶ نفر دیگر هم داخل ون بوده‌اند و یکی از آنها نیروی پلیس بوده است. وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه معیار پلیس برای بدحجابی یک نفر چیست، گفت: ملاک حجاب برای خانم‌هایی که در خیابان حاضر می‌شوند را خانم‌ها باید بدانند آنها نمی‌توانند با یک سا پورتی که اگر مانتویش باز شود چهره قشنگی نخواهد داشت در خیابان حاضر شوند.  سردار رحیمی گفت: خانم امینی از همکار ما سؤال کرده که وضع ظاهری او چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا سا پورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شوند.

رویکرد جدید ستاد امر به معروف نسبت به حجاب
ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد که این ستاد تأکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مسئله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مسئله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند.
به گزارش «انتخاب»، در بیانیه ارسالی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با امضای سید علی‌خان محمدی، سخنگوی این ستاد آمده است:
۱-در حادثه پیش‌آمده اصل برقراری عدالت و شفافیت است از دادستانی انتظار می‌رود با بهترین رسیدگی و اعلام به‌موقع وجدان عمومی را به رسیدگی دقیق و کامل به قضاوت عادلانه فراخواند.
۲- ستاد امر به معروف و نهی از منکر همان‌گونه که بار‌ها اعلام کرده است با تکلیفی که منجر به مقابله مستقیم پلیس با بدحجابان شود مخالف است و معتقد است با راهکار مناسب و بدون تنش‌های اجتماعی این مسئله را می‌توان تدبیر نمود بنا به طرح جامع ستاد امر به معروف و نهی از منکر پلیس به گشت ارشاد مسئولین و اقویا و در حمایتی از معتمدین مردمی تبدیل وضعیت دهد.
۳- اکنون که رئیس‌جمهور به وزیر کشور دستور پیگیری داده است مناسب است وزیر کشور فقط به صورت موردی به جزییات صرفاً این حادثه اکتفا نکند از وزیر کشور می‌خواهیم این مسئله را به صورت کامل بررسی نماید این ۳۲ دستگاهی که در خصوص عفاف و حجاب بنا به مصوبه شورای انقلاب فرهنگی ۳۳۰ تکلیف قانونی داشتند به وظائف خود عمل کرده‌اند تا این مسائل پیش نیاید، این به وظایف قانونی خود درست عمل کرده‌اند؟ این برای این جوان ۲۳ ساله در جمهوری اسلامی فرهنگ‌سازی لازم توسط دستگاه‌های فرهنگی صورت پذیرفته است یا فقط شعار کار فرهنگی داده‌شده است؟ این صداوسیما به عنوان نهادی که بیش‌ترین وظایف را در قانون برای او در نظر گرفته‌شده است و بیش‌ترین مسئولیت فرهنگ‌سازی را در این ماجرا و امثال آن را دارد به وظایف فرهنگی خود عمل کرده است که وقتی یک جوان و هزاران جوان دیگر ما چگونه عمل نمایند تا با نیروی قهری پلیس مواجه نشود؟ این پلیس ما آموزش‌های لازم را به کارکنان خود داده است که کرامت انسانی افراد را حفظ نمایند؟ اگر وظایف دستگاه‌های فرهنگی به درستی انجام‌شده بود ما شاهد چنین حادثه تلخی نبودیم. آیا حتماً باید حادثه‌های ناگواری اتفاق بیفتد تا متولیان و مسئولین امر به فکر چاره بیفتند؟
۴- ستاد امر به معروف و نهی از منکر در عین اعتقاد به لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب معتقد است در مواجهه با این مسئله نه پلیس باید به صورت مستقیم وارد صحنه شود و نه باید حل این مسئله را با محاکم قضایی گره زد و نه اینکه متولی و مسئول این مسئله دولت باشد بلکه حل مسئله عفاف و حجاب فقط به دست خود مردم با مدیریت صحیح قابل‌حل است و این مسئله در طرح جامع عفاف و حجاب کاملاً تبیین شده است.
۵ -  مجلس شورای اسلامی می‌بایست به صورت جدی به این مسئله ورود پیداکرده و جامعه را از التهاب بحران‌ها و ایجاد حوادثی که هر از چند گاهی به وقوع می‌پیوندد نجات دهد مجلس شورای اسلامی نباید منتظر بماند تا امر به معروف و ماهی از منکری مورد ضرب‌وجرح و یا شهادت قرار بگیرد یا جوان بدحجابی در فرایند اعمال قانون پلیس سکته نماید بعد منفعلانه حرکتی و صحبتی نماید به قول شهید سلیمانی همه این‌ها فرزندان ما هستند چرا باید بین فرزندان در بی‌قانونی و بی مدیریتی نزاع صورت بگیرد؟ قانون برای رفع مشکلات اجتماعی وضع می‌شود و اکنون که این منازعات وجود دارد یعنی یا قانون وجود ندارد و یا کارآمد نیست که در این قسمت مجلس شورای اسلامی لازم است بدون فوت وقت به نقش قانون گداری و نظارتی خود بدون فوت وقت اهتمام ورزد.
۶-ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنان تأکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مسئله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مسئله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند، البته دشمنان مایل‌اند همیشه تنش‌های اجتماعی وجود داشته باشند.
در پایان ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجدداً از وقوع چنین حوادث ناگواری شدیداً، ابراز ناراحتی عمیق می‌کنیم و واقعاً این را درد جانکاهی می‌داند و به وضع موجود اعتراض می‌کند که چرا بعد از چهل و اندی سال هنوز باید شاهد چنین رویداد‌های تلخ و ناگواری در بلاتکلیفی‌های اجرا درست قانون و خلأهای آن در قصور‌ها و تقصیر‌های نهاد‌های خصوصاً فرهنگ‌ساز باشیم

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/92336/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

روایت متفاوت پلیس و ستاد امر به معروف  از  گشت ارشاد

روایت متفاوت پلیس و ستاد امر به معروف از گشت ارشاد

ستاره صبح - الهام صالح‌آبادی: خبر فوت مهسا امینی همچنان تیتر اول بیشتر رسانه‌های داخلی و خارجی است. شبکه‌های اجتماعی همچنان به این حادثه واکنش نشان می دهند. روح و روان جامعه از این حادثه تلخ به درد آمده، زیرا افراد به رویه گشت ارشاد یا پلیس امنیت اخلاقی که رفتار نامناسب با مردم به خصوص با جوانان دارند، ناراضی هستند. اکنون مردم با گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در جریان روش زندگی در کشورهای همسایه و دنیا هستند. به همین دلیل وقتی یک دختر جوان به دلیل یک تفریح ساده یا پیاده‌روی در یک پارک بازداشت می‌شود برای مردم قابل‌قبول نیست. در این شرایط برخی نهادها بیمار بودن مهسا امینی را در کودکی عنوان کرده‌اند، این در حالی است که خانواده وی چندین بار اعلام کرده‌اند که دخترشان سالم بوده و مریض نبوده است. از سوی دیگر رئیس پلیس تهران دیروز در یک نشست خبری از اقدامات گشت ارشاد دفاع کرد و به عملکرد نهادهای دیگر تاخت. از سوی دیگر ستاد امر به معروف و نهی از منکر که خود مصوبات پوشش را به دستگاه‌ها برای اجرا ابلاغ می‌کند در بیانیه‌ای دست پیش را گرفت و مجلس را به دلیل نبود قانون مشخص درباره حجاب بازخواست کرد و در بیانیه‌ای نوشت: مسئله حجاب یک تخلف است. در همین حال رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ از کار برکنار شده است که اقدامی مثبت از سوی نیروی انتظامی ارزیابی می‌شود.

پدر مهسا امینی: اولین روز پزشکان به ما گفتند دخترتان مرده است
پدر مهسا امینی گفت: بر اساس آنچه از سوی حاضرین در ماشین به ما منتقل‌شده در ماشین هم چندین بار به مأموران گفته بود که من بچه شهرستان هستم جایی را بلد نیستم، اجازه ندادند پیاده شود.
پدر مهسا امینی گفت: رئیس‌جمهور ظهر امروز طی تماسی مرگ ژینا را به ما تسلیت گفت، انتظار ما این است که ابعاد مختلف این مسئله را به صورت شفاف روشن کنند و موضوع را پیگیری و اجازه ندهند خون دخترم پایمال شود.
به گزارش «انتخاب»؛ امجد امینی، پدر مهسا امینی درباره چگونگی وقوع مرگ مهسا گفت: برای مسافرت در تهران بودیم. مهسا به همراه برادرش وقتی در اول مترو پیاده می‌شود، از سوی مأموران گشت ارشاد مورد تذکر قرار می‌گیرد و او را سوار ماشین می‌کنند.
امینی در گفت‌وگو با فارس گفت: بر اساس آنچه از سوی حاضرین در ماشین به ما منتقل‌شده در ماشین هم چندین بار به مأموران گفته بود که من بچه شهرستان هستم جایی را بلد نیستم، اما اجازه ندادند پیاده شود. وی اظهار کرد: بعدازاینکه به پاسگاه برده شده چه اتفاقاتی افتاده است را نمی‌دانیم فیلمی که به ما نشان دادند تقطیع شده بود آنچه نشانمان دادند را قبول ندارم. پدر مهسا امینی از عدم حضور به‌موقع اورژانس انتقاد کرد و گفت: بر اساس تصاویری که نشانمان دادند نیروهای اورژانس در ابتدای ورود به صحنه آن گونه که باید سرعت عمل از خود نشان ندادند و به دور خود می‌چرخیدند. وی افزود: عدم سرعت در رساندن دخترم به بیمارستان موجب شد بعدازاینکه دچار ایست قلبی شده، ایست مغزی بکند، از همه بدتر اینکه به همراه دخترم کسی را نفرستاده بودند تا جایی که پرستارها می‌گفتند نمی‌دانستیم باید با چه کسی تماس بگیریم پرستاران می‌گفتند نه شماره تماسی، نه همراهی تا اینکه پسر کوچکم که 17 سال دارد او را در بیمارستان پیدا کرد و تازه آن وقت بود که ما فهمیدیم. وی گفت: معتقدم مهسا را دیر به بیمارستان منتقل کردند و اولین روز پزشکان به من گفتند که امیدی به نجات نیست و دخترتان مرده است. پدر مرحوم امینی همچنان اصرار دارد که دخترش سابقه بیماری نداشته و در سلامت کامل بوده و مریضی نداشته است. پدر مهسا امینی خاطرنشان کرد: از مسئولان می‌خواهیم، مقصران مرگ دخترم به صورت مشخص معرفی و به سزای عمل خود برسند. وی به وجود کبودی روی پاهای دخترش اشاره کرد و بابیان اینکه از متولیان بیمارستان خواستم پزشک قانونی موضوع کبودی که روی پاهای ژینا وجود دارد را بررسی کنند، اذعان کرد: متأسفانه به این خواسته من پاسخ ندادند درخواست ما از مسئولان پیگیری است صدای ما را بشنوند. امجد امینی ضمن تقدیر از ابراز همدردی مردم و هم استانی‌ها گفت: دخترم بی‌گناه از بین رفت از مردم تقدیر می‌کنم شرایط و وضعیت خوبی ندارم تنها درخواستم پیگیری کامل موضوع و رسیدگی به موضوع است.

نماینده سقز: حرکت گشت ارشاد تهاجمی است
رحیمی نماینده سقز و بانه در گفت‌وگو با جماران گفت: پوشش مهسا امینی مشکلی نداشت اگر این‌طور باشد باید با همه برخورد کنند؛ در همین شهر تهران به دو منطقه بالاتر برویم بی‌حجابی محرز است چرا آنجا برخورد نمی‌کنند؟ و در مرکز شهر با یک دختر شهرستانی که از این قضایا بی‌خبر بوده و با روسری و مانتو بلند و متعارف بوده این‌طور رفتار شده؟ نمی‌دانم دلیل برخورد با این پوشش چه بوده است؟ بهزاد رحیمی گفت: مراسم یادبود مهسا امینی با حضور همشهریان برای همدردی با خانواده مرحوم برگزار شد. بعد از مراسم عده‌ای به نشانه اعتراض شعارهایی سردادند که خوشبختانه اوضاع در حال حاضر تحت کنترل درآمده و شهر روال عادی خود را طی می‌کند. البته ۲ نفر زخمی شدند که تحت مداوا قرار گرفتند و اینترنت نیز وصل شده است.  وی ادامه داد: گشت ارشاد حرکت تهاجمی انجام می‌دهد چون ماهیت کارش این‌طور است. سپردن این کار به گشت ارشاد جفا به مردم و نیروها است و می‌بینید چنین برخوردهایی هم پیش می‌آید. ما در هیچ موردی با افراد شرور و هتاک مواجهه نشدیم، همین دختر خانم حجاب متعارفی داشت من نمی‌دانم دلیل برخورد سختی که با این مسئله شده است، چیست؟
تجمع مردم سنندج
خبرگزاری فارس نوشت: غروب روز یکشنبه حدود ۵۰۰ نفر از مردم سنندج با حضور در پیاده‌روی فردوسی در اعتراض به جان باختن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز تجمع کردند. این راهپیمایی اعتراضی از محدوده پرازدحام پیاده‌روی فردوسی آغاز و به میدان آزادی سنندج ختم شد. گفتگوی با برخی معترضان نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها معتقدند مهسا امینی تحت شکنجه فوت کرده است. در این تجمع برخی از افراد با سردادن شعار‌هایی علیه مسئولین کشور تلاش می‌کردند تجمع را جهت‌دهی سیاسی کنند. این افراد شیشه‌های چند خودرو پاک‌شده را شکستند و چند سطل زباله را آتش زدند. پلیس در چند مورد برای متفرق کردن جمعیت مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد و برخی افراد توسط پلیس بازداشت شدند.»

رئیس پلیس تهران بزرگ:
پوشش و لباس امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشرشده متفاوت بوده
سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ روز گذشته در نشستی خبری درباره فوت «مهسا امینی» گفت: این حادثه برای ما هم ناگوار بود و به خانواده ایشان‌ تسلیت می‌گوییم. وی گفت: ۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقر منتقل می‌شوند. سردار رحیمی درباره مرحومه مهسا امینی گفت: ایشان همراه ۳ خانم و دو آقا در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت ما رو به می‌شوند. حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل‌رفع بوده و تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود. پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشرشده متفاوت بوده است. وی گفت: در زمان انتقال خانم امینی مشاجره و مقاومتی نبوده و حتی به گفته افراد دیگر داخل ون شوخی و مزاح توسط خانم امینی صورت گرفته است. سردار رحیمی گفت: به غیر از خانم امینی ۶ نفر دیگر هم داخل ون بوده‌اند و یکی از آنها نیروی پلیس بوده است. وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه معیار پلیس برای بدحجابی یک نفر چیست، گفت: ملاک حجاب برای خانم‌هایی که در خیابان حاضر می‌شوند را خانم‌ها باید بدانند آنها نمی‌توانند با یک سا پورتی که اگر مانتویش باز شود چهره قشنگی نخواهد داشت در خیابان حاضر شوند.  سردار رحیمی گفت: خانم امینی از همکار ما سؤال کرده که وضع ظاهری او چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا سا پورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شوند.

رویکرد جدید ستاد امر به معروف نسبت به حجاب
ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد که این ستاد تأکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مسئله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مسئله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند.
به گزارش «انتخاب»، در بیانیه ارسالی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با امضای سید علی‌خان محمدی، سخنگوی این ستاد آمده است:
۱-در حادثه پیش‌آمده اصل برقراری عدالت و شفافیت است از دادستانی انتظار می‌رود با بهترین رسیدگی و اعلام به‌موقع وجدان عمومی را به رسیدگی دقیق و کامل به قضاوت عادلانه فراخواند.
۲- ستاد امر به معروف و نهی از منکر همان‌گونه که بار‌ها اعلام کرده است با تکلیفی که منجر به مقابله مستقیم پلیس با بدحجابان شود مخالف است و معتقد است با راهکار مناسب و بدون تنش‌های اجتماعی این مسئله را می‌توان تدبیر نمود بنا به طرح جامع ستاد امر به معروف و نهی از منکر پلیس به گشت ارشاد مسئولین و اقویا و در حمایتی از معتمدین مردمی تبدیل وضعیت دهد.
۳- اکنون که رئیس‌جمهور به وزیر کشور دستور پیگیری داده است مناسب است وزیر کشور فقط به صورت موردی به جزییات صرفاً این حادثه اکتفا نکند از وزیر کشور می‌خواهیم این مسئله را به صورت کامل بررسی نماید این ۳۲ دستگاهی که در خصوص عفاف و حجاب بنا به مصوبه شورای انقلاب فرهنگی ۳۳۰ تکلیف قانونی داشتند به وظائف خود عمل کرده‌اند تا این مسائل پیش نیاید، این به وظایف قانونی خود درست عمل کرده‌اند؟ این برای این جوان ۲۳ ساله در جمهوری اسلامی فرهنگ‌سازی لازم توسط دستگاه‌های فرهنگی صورت پذیرفته است یا فقط شعار کار فرهنگی داده‌شده است؟ این صداوسیما به عنوان نهادی که بیش‌ترین وظایف را در قانون برای او در نظر گرفته‌شده است و بیش‌ترین مسئولیت فرهنگ‌سازی را در این ماجرا و امثال آن را دارد به وظایف فرهنگی خود عمل کرده است که وقتی یک جوان و هزاران جوان دیگر ما چگونه عمل نمایند تا با نیروی قهری پلیس مواجه نشود؟ این پلیس ما آموزش‌های لازم را به کارکنان خود داده است که کرامت انسانی افراد را حفظ نمایند؟ اگر وظایف دستگاه‌های فرهنگی به درستی انجام‌شده بود ما شاهد چنین حادثه تلخی نبودیم. آیا حتماً باید حادثه‌های ناگواری اتفاق بیفتد تا متولیان و مسئولین امر به فکر چاره بیفتند؟
۴- ستاد امر به معروف و نهی از منکر در عین اعتقاد به لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب معتقد است در مواجهه با این مسئله نه پلیس باید به صورت مستقیم وارد صحنه شود و نه باید حل این مسئله را با محاکم قضایی گره زد و نه اینکه متولی و مسئول این مسئله دولت باشد بلکه حل مسئله عفاف و حجاب فقط به دست خود مردم با مدیریت صحیح قابل‌حل است و این مسئله در طرح جامع عفاف و حجاب کاملاً تبیین شده است.
۵ -  مجلس شورای اسلامی می‌بایست به صورت جدی به این مسئله ورود پیداکرده و جامعه را از التهاب بحران‌ها و ایجاد حوادثی که هر از چند گاهی به وقوع می‌پیوندد نجات دهد مجلس شورای اسلامی نباید منتظر بماند تا امر به معروف و ماهی از منکری مورد ضرب‌وجرح و یا شهادت قرار بگیرد یا جوان بدحجابی در فرایند اعمال قانون پلیس سکته نماید بعد منفعلانه حرکتی و صحبتی نماید به قول شهید سلیمانی همه این‌ها فرزندان ما هستند چرا باید بین فرزندان در بی‌قانونی و بی مدیریتی نزاع صورت بگیرد؟ قانون برای رفع مشکلات اجتماعی وضع می‌شود و اکنون که این منازعات وجود دارد یعنی یا قانون وجود ندارد و یا کارآمد نیست که در این قسمت مجلس شورای اسلامی لازم است بدون فوت وقت به نقش قانون گداری و نظارتی خود بدون فوت وقت اهتمام ورزد.
۶-ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنان تأکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مسئله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مسئله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند، البته دشمنان مایل‌اند همیشه تنش‌های اجتماعی وجود داشته باشند.
در پایان ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجدداً از وقوع چنین حوادث ناگواری شدیداً، ابراز ناراحتی عمیق می‌کنیم و واقعاً این را درد جانکاهی می‌داند و به وضع موجود اعتراض می‌کند که چرا بعد از چهل و اندی سال هنوز باید شاهد چنین رویداد‌های تلخ و ناگواری در بلاتکلیفی‌های اجرا درست قانون و خلأهای آن در قصور‌ها و تقصیر‌های نهاد‌های خصوصاً فرهنگ‌ساز باشیم

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/92336/

ارسال دیدگاه شما