کلیات لایحه بودجه تصویب شد

کلیات لایحه بودجه تصویب شد

ستاره صبح: در نشست علنی دیروز (یکشنبه ۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون‌های تلفیق و برنامه و بودجه درخصوص کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کلیات این لایحه با ۱۶۹ رای موافق، ۵۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید. پس از قرائت گزارش کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲، رئیس جمهور به دفاع از کلیات لایحه بودجه پرداخت و در ادامه مخالفان و موافقان کلیات لایحه بودجه به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند که در ادامه جزئیاتی از آن را می خوانید:

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات لایحه بودجه گفت: توفیقی است که در جمع نمایندگان مردم عزیز در مجلس شورای اسلامی حضور داریم. از اعضای محترم کمیسیون تلفیق بودجه، کمیسیون برنامه و بودجه و عزیزانی که زحمت کشیدند و بودجه را بررسی کردند تا در این فرصت محدود کار بررسی بودجه انجام شود، تشکر می‌کنم.رئیسی در ادامه با اشاره به بحث‌های مربوط به بودجه یادآور شد: جلسه ما برای بررسی بودجه ۱۴۰۲ است در جلسه قبل اشاره کردم به برخی عملکردهای دولت که مجلس مطلع است ولی باید بیشتر اطلاع داشته باشند. تمام تلاش دولت این بوده که بودجه ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند، چون قبل از این دولت ۴ دهم رشد را داشتیم و در دهه نود مشکلات زیادی داشتم. الان قریب به ۴ درصد رشد داریم که نشانگر تلاش همه بخش‌هاست.رئیس‌جمهور یادآور شد: چند نکته محوری وجود دارد که دولت برای آن برنامه دارد اگر خداوند عمری داد در چند روز آینده نسبت به برنامه کوتاه‌مدت دولت توضیح می‌دهم درباره مسکن و معیشت و سفره مردم و خودرو و حوزه سلامت در این ۴ حوزه دولت برنامه کوتاه‌مدتی دارد و حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد. پیامی که از دولت و مجلس دریافت می‌شود باید پیام امیدبخشی به مردم باشد امروز همه توان دشمن خالی کردن دل مردم و ایجاد تردید در دل جوان‌هاست. راهبرد دشمن، راهبرد ایجاد یأس است همه اقدامات و تصمیمات دولت در مجلس باید راهبرد ایجاد امید باشد در همه این موارد دولت برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد.رئیسی با بیان اینکه بدانید گرانی‌ها روندش کاهشی خواهد شد، گفت: علیرغم تلاش دشمن برای القای ناامیدی و تردیدها با توجه به ظرفیت و منابع کشور و همکاری دولت و مجلس در اجرای منویات رهبری آینده را روشن می‌بینم و گام‌هایی که برداشته شده و آمارها در مرکز آمار و بانک مرکزی نشاندهنده رشد است. آنچه می‌بینیم شاخص‌های رشد را نشان می‌دهد. دشمن نمی‌خواهد این رشد را ببیند اما با همت همه کارگزاران و مشارکت مردم رشد را ارتقا خواهیم بخشید و زمینه هر گونه ناامیدی و یأس را از بین خواهیم برد.

برای اداره دولت نباید به مردم فشار اقتصادی وارد شود
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت، این ارز باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد چراکه وزارتخانه‌ها برای جبران کسری بودجه، ارز ۴۲۰۰ تومانی را در بازار به قیمت ۲۷‌هزار تومان به فروش می‌رساندند و این باعث تورم می‌شد.سیدمسعود میرکاظمیدر دفاع از لایحه بودجه گفت: ۷۰۰ همت از درآمد مالیاتی دریافت شده است که با توجه به میزان درآمد ناخالص ملی، این عدد، رقم زیادی نبوده و حتی اعتقاد داریم ظرفیت مالیاتی بیش از این است اما بر اساس توان مالیات گیری سازمان مالیاتی کشور، این رقم پیش بینی شده است که باید گفت GDP سایر کشورها ۹ تا ۲۵ درصد است در حالی که ما تنها ۳.۷ درصد دریافت می کنیم و اطمینان داریم درآمد مالیاتی قابل وصول است.این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به واریز ۴۰ درصدی از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی گفت: استقراض از صندوق نداریم و در صورت کسری بودجه به سمت بودجه جاری یا تملک دارایی نخواهیم رفت از سوی دیگر، تراز عملیاتی مدیریت شده است. در سنوات گذشته برخی هزینه ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه دیده می شد که از جنس هدفمندی نبود. ۱۵۰ همت از این هزینه ها از تبصره ۱۴ به بدنه بودجه انتقال یافت و با در نظر گرفتن ۶۵ تا ۷۰ همت، ترمیم حقوق، تسریع تراز عملیاتی اتفاق نخواهد افتاد و کمتر از ۲۰ درصد رشد هزینه ها خواهیم داشت که نشان می دهد دولت مسیر درستی را در پیش گرفته است.

موافق کلیات:
معیشت و توزیع کالاهای اساسی 
دو محور مهم مدنظر دولت در بودجه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه به زندگی و معیشت مردم توجه کرده است، گفت: دولت تلاش کرده که ۴ سرفصل را مورد توجه قرار دهد که یکی مسئله خودرو بوده و ۲ میلیارد دلار برای واردات در کنار حمایت هایی که از تولید انجام شده پیش بینی کرد.مجتبی رضاخواه در موافقت با کلیات لایحه بودجه تصریح کرد:دولت تلاش کرده که ۴ سرفصل را مورد توجه قرار دهد که یکی مسئله خودرو بوده و ۲ میلیارد دلار برای واردات در کنار حمایت هایی که از تولید انجام شده پیش بینی کرد. هچنین به مسئله مسکن توجه شده و حمایت هایی برای واگذاری زمین و تسهیلات ساخت مسکن در بودجه دیده شده است. رسیدگی به معیشت، توزیع کالاهای اساسی با قیمت مناسب برای عموم مردم از جمله موضوعاتی است که دولت مورد توجه قرار داده است.

مخالف کلیات:حمایت از بخش کشاورزی در لایحه بودجه شفافیت لازم را ندارد
علی حدادی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت:در ارتباط با کلیات لایحه بودجه به واقع باید گفت اثربخشی آن باید طوری باشد که در بخش های گوناگون دیده شود.وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه تأکید کرد: باید موضوع ایجاد ثبات در قیمت ها، نرخ ارز و تک رقمی کردن تورم در بودجه دقت شود چرا که بودجه باید بر مبنای برنامه هفتم توسعه مد نظر قرار گیرد.حدادی افزود: همچنین اصلاح ساختار بودجه باید طوری احصا و شفاف سازی می شد که تعهدات عمومی دولت به صورت دقیق و شفاف مد نظر قرار می گرفت. همچنین باید موضوع واقعی کردن منابع و مصارف دولت در این لایحه شفافیت پیدا می کرد.

موافق کلیات:
موافقت با کلیات بودجه سال ۱۴۰۲ به معنی موافقت با شرایط وضع کنونی نیست
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس در موافقت با کلیات بودجه سال ۱۴۰۲، گفت: توجه به شرکت های دانش بنیان و ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت در استان ها از مزیت های بودجه سال آینده است.مهرداد ویس کرمی در موافقت با کلیات لایحه بودجه گفت: امکان ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت در استان ها، تامین مالی تنش آبی، عدم استفاده از سهم ۴۰ درصدی صندوق توسعه، شفافیت مالی، محرومیت زدایی و ... در این لایحه بسیار مورد توجه قرار گرفته است که جای تشکر از دولت دارد.

مخالف کلیات:
در دوره قبل دلار جهانگیری و امروز دلار مخبر را داریم
عضو کمیسیون صنایع مجلس تأکید کرد: ناترازی بودجه و آشوب ارزی نشان می‌دهد بودجه ۱۴۰۲ آرایش جنگی ندارد.مهدی عسگری در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت:تا وقتی در دستگاه برنامه ریزی کشور اصلاحاتی صورت نگیرد، شاهد خروجی آن در لایحه بودجه نخواهیم بود. ناترازی بودجه و آشوب ارزی نشانه هایی از آرایش جنگی مناسب بودجه نیست.وی ادامه داد: لایحه ارائه شده برای وضعیت عادی و معمولی مفید است؛ سال گذشته نیز این موضوع را تذکر دادیم و باید از حذف ارز ترجیحی عبرت بگیریم. آن زمان هم گفتیم دلار دو نرخی خواهد بود؛ آن زمان دلار جهانگیری و امروز دلار مخبر را داریم و همچنان شاهد اختلاف قیمت میان نرخ ارز هستیم که باعث افزایش فشار بر دوش مردم شده است. متأسفانه یکپارچگی در سیاست نداشته و بودجه دارای ابهام در سیاست ارزی است.

موافق کلیات: 
پیش‌بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران صعب الاعلاج 
عضو کمیسیون بهداشت مجلس پیش بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران صعب الاعلاج را از نقاط مثبت بودجه ۱۴۰۲ دانست و گفت: دولت در بودجه استمرار نسخه الکترونیک و پزشک خانواده و همچنین اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری را مدنظر قرار داده است.یحیی ابراهیمی در موافقت با کلیات لایه بودجه گفت: تخصیص ۴۷ همت برای اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده که از چندین سال گذشته دنبال اجرای آن هستیم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شده و همچنین اعتبارات هزینه سلامت واقعی دیده شده و اعتباری برای بیمه تکمیلی جانبازان که از بیماری های ناشی از جنگ رنج می برند پیش بینی شده است.

مخالف کلیات:
انتظار ۱۰۰ قدم داشتیم اما این بودجه تنها ۱۰ قدم را طی کرده است
نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ گفت: برنامه ریزان اصلی کشور در سازمان برنامه و بودجه و در وزارت نفت از جمله مدیران سابق هستند و عملاً انتظار ما برای این تحول نمی‌تواند به درستی محقق شود.شریعتی نیاسر در مخالفت با کلیات لایحه بودجه با بیان اینکه برخی از تغییرات لایحه بودجه مثبت قلمداد می شود، بیان کرد: به واقع این تغییرات کافی نیست و انتظارات تحولی ما از این دولت بیشتر بود. ما به اصطلاح انتظار ۱۰۰ قدم داشتیم اما این بودجه تنها ۱۰ قدم را طی کرده است، اما باید گفت که دولت گذشته همین ۱۰ قدم را نیز طی نمی کرد!

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/96449/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

کلیات لایحه بودجه تصویب شد

کلیات لایحه بودجه تصویب شد

ستاره صبح: در نشست علنی دیروز (یکشنبه ۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون‌های تلفیق و برنامه و بودجه درخصوص کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کلیات این لایحه با ۱۶۹ رای موافق، ۵۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید. پس از قرائت گزارش کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲، رئیس جمهور به دفاع از کلیات لایحه بودجه پرداخت و در ادامه مخالفان و موافقان کلیات لایحه بودجه به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند که در ادامه جزئیاتی از آن را می خوانید:

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات لایحه بودجه گفت: توفیقی است که در جمع نمایندگان مردم عزیز در مجلس شورای اسلامی حضور داریم. از اعضای محترم کمیسیون تلفیق بودجه، کمیسیون برنامه و بودجه و عزیزانی که زحمت کشیدند و بودجه را بررسی کردند تا در این فرصت محدود کار بررسی بودجه انجام شود، تشکر می‌کنم.رئیسی در ادامه با اشاره به بحث‌های مربوط به بودجه یادآور شد: جلسه ما برای بررسی بودجه ۱۴۰۲ است در جلسه قبل اشاره کردم به برخی عملکردهای دولت که مجلس مطلع است ولی باید بیشتر اطلاع داشته باشند. تمام تلاش دولت این بوده که بودجه ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند، چون قبل از این دولت ۴ دهم رشد را داشتیم و در دهه نود مشکلات زیادی داشتم. الان قریب به ۴ درصد رشد داریم که نشانگر تلاش همه بخش‌هاست.رئیس‌جمهور یادآور شد: چند نکته محوری وجود دارد که دولت برای آن برنامه دارد اگر خداوند عمری داد در چند روز آینده نسبت به برنامه کوتاه‌مدت دولت توضیح می‌دهم درباره مسکن و معیشت و سفره مردم و خودرو و حوزه سلامت در این ۴ حوزه دولت برنامه کوتاه‌مدتی دارد و حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد. پیامی که از دولت و مجلس دریافت می‌شود باید پیام امیدبخشی به مردم باشد امروز همه توان دشمن خالی کردن دل مردم و ایجاد تردید در دل جوان‌هاست. راهبرد دشمن، راهبرد ایجاد یأس است همه اقدامات و تصمیمات دولت در مجلس باید راهبرد ایجاد امید باشد در همه این موارد دولت برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد.رئیسی با بیان اینکه بدانید گرانی‌ها روندش کاهشی خواهد شد، گفت: علیرغم تلاش دشمن برای القای ناامیدی و تردیدها با توجه به ظرفیت و منابع کشور و همکاری دولت و مجلس در اجرای منویات رهبری آینده را روشن می‌بینم و گام‌هایی که برداشته شده و آمارها در مرکز آمار و بانک مرکزی نشاندهنده رشد است. آنچه می‌بینیم شاخص‌های رشد را نشان می‌دهد. دشمن نمی‌خواهد این رشد را ببیند اما با همت همه کارگزاران و مشارکت مردم رشد را ارتقا خواهیم بخشید و زمینه هر گونه ناامیدی و یأس را از بین خواهیم برد.

برای اداره دولت نباید به مردم فشار اقتصادی وارد شود
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت، این ارز باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد چراکه وزارتخانه‌ها برای جبران کسری بودجه، ارز ۴۲۰۰ تومانی را در بازار به قیمت ۲۷‌هزار تومان به فروش می‌رساندند و این باعث تورم می‌شد.سیدمسعود میرکاظمیدر دفاع از لایحه بودجه گفت: ۷۰۰ همت از درآمد مالیاتی دریافت شده است که با توجه به میزان درآمد ناخالص ملی، این عدد، رقم زیادی نبوده و حتی اعتقاد داریم ظرفیت مالیاتی بیش از این است اما بر اساس توان مالیات گیری سازمان مالیاتی کشور، این رقم پیش بینی شده است که باید گفت GDP سایر کشورها ۹ تا ۲۵ درصد است در حالی که ما تنها ۳.۷ درصد دریافت می کنیم و اطمینان داریم درآمد مالیاتی قابل وصول است.این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به واریز ۴۰ درصدی از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی گفت: استقراض از صندوق نداریم و در صورت کسری بودجه به سمت بودجه جاری یا تملک دارایی نخواهیم رفت از سوی دیگر، تراز عملیاتی مدیریت شده است. در سنوات گذشته برخی هزینه ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه دیده می شد که از جنس هدفمندی نبود. ۱۵۰ همت از این هزینه ها از تبصره ۱۴ به بدنه بودجه انتقال یافت و با در نظر گرفتن ۶۵ تا ۷۰ همت، ترمیم حقوق، تسریع تراز عملیاتی اتفاق نخواهد افتاد و کمتر از ۲۰ درصد رشد هزینه ها خواهیم داشت که نشان می دهد دولت مسیر درستی را در پیش گرفته است.

موافق کلیات:
معیشت و توزیع کالاهای اساسی 
دو محور مهم مدنظر دولت در بودجه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه به زندگی و معیشت مردم توجه کرده است، گفت: دولت تلاش کرده که ۴ سرفصل را مورد توجه قرار دهد که یکی مسئله خودرو بوده و ۲ میلیارد دلار برای واردات در کنار حمایت هایی که از تولید انجام شده پیش بینی کرد.مجتبی رضاخواه در موافقت با کلیات لایحه بودجه تصریح کرد:دولت تلاش کرده که ۴ سرفصل را مورد توجه قرار دهد که یکی مسئله خودرو بوده و ۲ میلیارد دلار برای واردات در کنار حمایت هایی که از تولید انجام شده پیش بینی کرد. هچنین به مسئله مسکن توجه شده و حمایت هایی برای واگذاری زمین و تسهیلات ساخت مسکن در بودجه دیده شده است. رسیدگی به معیشت، توزیع کالاهای اساسی با قیمت مناسب برای عموم مردم از جمله موضوعاتی است که دولت مورد توجه قرار داده است.

مخالف کلیات:حمایت از بخش کشاورزی در لایحه بودجه شفافیت لازم را ندارد
علی حدادی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت:در ارتباط با کلیات لایحه بودجه به واقع باید گفت اثربخشی آن باید طوری باشد که در بخش های گوناگون دیده شود.وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه تأکید کرد: باید موضوع ایجاد ثبات در قیمت ها، نرخ ارز و تک رقمی کردن تورم در بودجه دقت شود چرا که بودجه باید بر مبنای برنامه هفتم توسعه مد نظر قرار گیرد.حدادی افزود: همچنین اصلاح ساختار بودجه باید طوری احصا و شفاف سازی می شد که تعهدات عمومی دولت به صورت دقیق و شفاف مد نظر قرار می گرفت. همچنین باید موضوع واقعی کردن منابع و مصارف دولت در این لایحه شفافیت پیدا می کرد.

موافق کلیات:
موافقت با کلیات بودجه سال ۱۴۰۲ به معنی موافقت با شرایط وضع کنونی نیست
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس در موافقت با کلیات بودجه سال ۱۴۰۲، گفت: توجه به شرکت های دانش بنیان و ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت در استان ها از مزیت های بودجه سال آینده است.مهرداد ویس کرمی در موافقت با کلیات لایحه بودجه گفت: امکان ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت در استان ها، تامین مالی تنش آبی، عدم استفاده از سهم ۴۰ درصدی صندوق توسعه، شفافیت مالی، محرومیت زدایی و ... در این لایحه بسیار مورد توجه قرار گرفته است که جای تشکر از دولت دارد.

مخالف کلیات:
در دوره قبل دلار جهانگیری و امروز دلار مخبر را داریم
عضو کمیسیون صنایع مجلس تأکید کرد: ناترازی بودجه و آشوب ارزی نشان می‌دهد بودجه ۱۴۰۲ آرایش جنگی ندارد.مهدی عسگری در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت:تا وقتی در دستگاه برنامه ریزی کشور اصلاحاتی صورت نگیرد، شاهد خروجی آن در لایحه بودجه نخواهیم بود. ناترازی بودجه و آشوب ارزی نشانه هایی از آرایش جنگی مناسب بودجه نیست.وی ادامه داد: لایحه ارائه شده برای وضعیت عادی و معمولی مفید است؛ سال گذشته نیز این موضوع را تذکر دادیم و باید از حذف ارز ترجیحی عبرت بگیریم. آن زمان هم گفتیم دلار دو نرخی خواهد بود؛ آن زمان دلار جهانگیری و امروز دلار مخبر را داریم و همچنان شاهد اختلاف قیمت میان نرخ ارز هستیم که باعث افزایش فشار بر دوش مردم شده است. متأسفانه یکپارچگی در سیاست نداشته و بودجه دارای ابهام در سیاست ارزی است.

موافق کلیات: 
پیش‌بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران صعب الاعلاج 
عضو کمیسیون بهداشت مجلس پیش بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از بیماران صعب الاعلاج را از نقاط مثبت بودجه ۱۴۰۲ دانست و گفت: دولت در بودجه استمرار نسخه الکترونیک و پزشک خانواده و همچنین اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری را مدنظر قرار داده است.یحیی ابراهیمی در موافقت با کلیات لایه بودجه گفت: تخصیص ۴۷ همت برای اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده که از چندین سال گذشته دنبال اجرای آن هستیم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شده و همچنین اعتبارات هزینه سلامت واقعی دیده شده و اعتباری برای بیمه تکمیلی جانبازان که از بیماری های ناشی از جنگ رنج می برند پیش بینی شده است.

مخالف کلیات:
انتظار ۱۰۰ قدم داشتیم اما این بودجه تنها ۱۰ قدم را طی کرده است
نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ گفت: برنامه ریزان اصلی کشور در سازمان برنامه و بودجه و در وزارت نفت از جمله مدیران سابق هستند و عملاً انتظار ما برای این تحول نمی‌تواند به درستی محقق شود.شریعتی نیاسر در مخالفت با کلیات لایحه بودجه با بیان اینکه برخی از تغییرات لایحه بودجه مثبت قلمداد می شود، بیان کرد: به واقع این تغییرات کافی نیست و انتظارات تحولی ما از این دولت بیشتر بود. ما به اصطلاح انتظار ۱۰۰ قدم داشتیم اما این بودجه تنها ۱۰ قدم را طی کرده است، اما باید گفت که دولت گذشته همین ۱۰ قدم را نیز طی نمی کرد!

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/96449/

ارسال دیدگاه شما