حمله ویروس کرونا به ایرانی ها

افزایش فوتی‌ها ۵۲درصد؛ بستری‌ها ۷۵ درصد!

اشاره: موج چهارم کرونا عیدی سال 1400 به کادر درمان و مردم است. آمارها حاکی از آن است که موج چهارم کرونا با خیز شدیدتر از موج‌های دوم و سوم در حال پیشروی است. متأسفانه به دلیل کمبود واکسن هنوز حتی کادر درمان نیز واکسینه نشده است تا چه برسد به مردم. این در حالی است که ویروس جهش‌یافته به سرعت در حال انتشار است. استاندارد تهران از افرادی که در ایام تعطیلات نوروز به مسافرت رفته‌اند خواست داوطلبانه به مراکز بهداشت مراجعه کنند و آزمودن کرونا بدهند. به گفته دکتر مینو محرز 90 درصد مبتلایان در روزهای اخیر به ویروس جهش‌یافته انگلیسی مبتلا شده‌اند که بسیار خطرناک و کشنده است. در این شرایط مردم برای حفظ جانشان باید بیش از گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از دو ماسک استفاده کنند.

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تشکر از مردم برای مراعات پروتکل‌ها در سفرهای نوروزی گفت: برخی از مردم اصلأ سفر نرفتند و برخی هم در سفرها پروتکل‌ها را رعایت کردند. البته مجموع رفت‌وآمدهای قبل از عید و مابعد آن سبب شده که احتمالاً ما با یک مشکلی در شیوع کرونا مواجه شویم. رئیس‌جمهور افزود: الآن هم در دو استان طبق بررسی‌ها موج چهارم آغازشده و اگر ما رعایت نکنیم این وضعیت می‌تواند در سایر نقاط کشور هم تکرار شود. وی گفت: مقابله با کرونا، شکستن تحریم، تکمیل طرح‌های پیشروی اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم ازجمله چهار محور اصلی کار دولت در چهار ماه آینده است. رئیس‌جمهوری بابیان اینکه کرونا در طول چهارده ماه اخیر نه از میان رفته و نه تضعیف‌شده است، گفت: این ویروس نه‌تنها باقیمانده، بلکه بدتر شده و جهش‌یافته است. این نوع جدید که چه انگلیسی بنمامیم چه برزیلی و چه هر نام دیگری، فقط یک خط مستقیم به سمت بالاست و نشان می‌دهد که چقدر خطرناک است. وی افزود: تنها راه این است که ما توانمند شویم و جامعه را در برابر آن نیرومند سازیم که یکی از راه‌های آن همین واکسیناسیون است. ساخت و خرید واکسن در همین راستا جزو یکی از مهم‌ترین کارهای دولت در مقابله با کرونا است.

کرونا جان ۱۲۳ نفر دیگر را گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه اعلام کرد: با فوت ۱۲۳ نفر دیگر از هم‌وطنان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تعداد جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۶۲ هزار و ۹۹۹ نفر رسیده است. به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز شنبه افزود: تا ظهر روز ۱۴ فروردین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱ هزار و ۴۲۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۶۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون و ۹۲۰ هزار و ۳۹۴ نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تاکنون یک‌میلیون و ۶۴۲ هزار و ۴۱۸ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۳۸ هزار و ۷۰۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است. لاری افزود: هم‌اکنون ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.
سخنگوی گفت: نمودار ابتلا به کرونا در همه استان‌های کشور به جز خوزستان دارای روند افزایشی است. شیب تندتر روند ابتلای روزانه نسبت به موج‌های دوم و سوم کرونا بسیار نگران‌کننده است. روند سریع افزایش بیماری در خیز چهارم کرونا ناشی از کاهش عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور، سفرهای نوروزی، برگزاری مراسم عروسی وعزا و شیوع نسخه جهش‌یافته ویروس انگلیسی کرونا است.
لاری ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور و قدرت سرایت بسیار بالای آن کرونا این بار با توان مضاعف در حال پیش روی است و در صورت روند کاهشی در عمل به توصیه‌های بهداشتی باید منتظر افزایش شمار مبتلایان و قربانیان این ویروس در کشور باشیم. وی گفت: رعایت بیشتر وجدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات در این وضعیت نگران‌کننده بسیار اهمیت دارد امیدواریم با تداوم حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در عمل به توصیه‌های بهداشتی شاهد توقف روند صعودی ابتلا به این بیماری در کشور باشیم.

آغاز موج چهارم کرونا در ایران
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به افزایش موارد بیماری کرونا در کشور، گفت: قطعاً وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم و در چند هفته آینده روند موارد سرپایی، بستری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور صعودی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی درباره احتمال بروز موج چهارم کرونا در کشور، گفت: ما قطعاً وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم، در چند هفته آینده روند موارد سرپایی، بستری و مرگ‌ومیر ما صعودی خواهد شد. ما با توجه به افزایش بیماران سرپایی و بستری فعلاً پیش‌بینی می‌کنیم تا حدود ۴ هفته آینده روند رو به صعودی به ویژه در مرگ‌ومیر کرونا داشته باشیم.

تنها یک راه‌حل مقابل کرونا
حریرچی افزود: تنها یک راه‌حل مقابل ما است که آن هم رعایت دستورالعمل‌ها است. مواجهه با دیگران در دورهمی، رستوران، اداره و... باید کنترل شود و ما باید حساب کنیم نسبت به شرایط عادی چقدر کمتر با دیگران در تماس هستیم. وظیفه داریم این تماس را کاهش داده و از ماسک استفاده کنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم. وی گفت: اگر مردم بتوانند از ۲ ماسک متفاوت استفاده کنند بهتر است، اما حتی داشتن یک ماسک هم خیلی خوب است و اصل اساسی رعایت فاصله حدود دو متری با سایرین است. حریرچی تأکید کرد: کسانی که تاکنون نکات بهداشتی و توصیه‌ها را رعایت کردند یعنی خانواده‌ها، شهرها و گروه‌ها اکنون بیشتر در معرض آسیب هستند؛ زیرا دیگران به دلیل عدم رعایت مبتلا شدند، زجر کشیدند و کشته دادند و تا حدودی ایمنی پیدا کردند؛ درحالی‌که کسانی که خوب رعایت کردند نباید فکر کنند که ۱۳ ماه رعایت کردند حالا می‌توانند برای مدتی هم رعایت نکنند؛ چراکه مبتلا می‌شوند و فوت می‌کنند.

افزایش ۵۲ درصدی فوتی‌ها 
و ۷۵ درصدی بستری‌ها
استاندار تهران از افزایش ۵۲ درصدی فوتی‌ها و ۷۵.۵ درصدی بستری‌ها از ابتدای سال جدید تا روز شنبه خبر داد. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در پایان جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان تهران، گفت: با توجه به ارائه گزارش از سوی معاونت درمان ستاد کرونا استان تهران از ابتدای سال تا پایان روز جمعه ۶۶.۶ درصد مراجعین سرپایی افزایش داشته است و ۷۵.۵ درصد بستری‌ها نیز افزایش داشته، از سوی دیگر ۵۲ درصد فوتی‌ها نیز افزایش پیداکرده است. وی افزود: در حال حاضر هفت شهرستان استان تهران نارنجی، سه شهرستان قرمز و شش شهرستان در وضعیت زرد قرارگرفته‌اند. استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به شهروندانی که در ایام نوروز به سفر رفته بودند درخواست کرد این شهروندان داوطلبانه در جهت اجرای غربالگری و تشخیص بیماری آزمودن بدهند. محسنی بندپی با اشاره به اینکه پوشش واکسیناسیون بر اساس پیش‌بینی‌های قبلی انجام‌نشده و کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده افزود: برخی کشورها تعهد کرده بودند و پول خرید واکسن را دریافت کردند اما نسبت به تأمین واکسن همکاری نداشتند که امیدواریم این موضوع حل شود.

90 درصد مبتلایان گرفتار کرونای انگلیسی شده‌اند
مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا موقعی که واکسن می‌آید مردم باید رعایت کنند که نکردند. مردم مسافرت رفتند و دورهم جمع شدند. بنابراین موج‌های بعدی به وجود آمد و این وسط عده‌ای هم جان خود را از دست دادند. وی با تأکید بر اینکه در این اپیدمی همه باید واکسن بزنند، گفت: اثربخشی هیچ واکسنی در دنیا صد درصد نیست. ولی خوبی واکسن این است که بعد از تزریق آن اگر کسی هم مبتلا شود، نوع خفیف است و دیگر مرگ‌ومیر نخواهد داشت. مینو محرز در گفت‌وگو با جماران، در خصوص شرایط کرونا کشور بعد از پایان تعطیلات نوروزی اظهار داشت: موج چهارم ابتلا به کرونا قبل از عید شروع‌شده بود و بعد از مسافرت‌های نوروزی به اوج رسیده و متأسفانه در تمام ایران آمار مبتلایان به کرونا زیاد و خیلی از شهرهای کشور قرمز شده و 90 درصد مبتلایان هم گرفتار کرونای انگلیسی شده‌اند. او در خصوص زمان پایان دور کاری، زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: فعلاً باید ماسک را بزنیم. کادر درمان باید واکسینه شوند و هنوز عده زیادی از کادر درمان واکسینه نشده‌اند. امیدوارم واکسن‌هایی که وارد می‌شود به کادر درمان برسد و به جاهای دیگر نرسد تا بتوانیم آنها را کاملاً واکسینه کنیم. چون با این روند زیادشدن بیماری و سرعت ویروس انگلیسی، باید کادر درمان را بیشتر از قبل محافظت کنیم. وی تأکید کرد: به نظر من در این اپیدمی واکسن اجباری است و همه باید واکسن بزنند و اینکه بعضی‌ها ضد واکسن هستند، فاجعه است. ولی الآن دنیا با کمبود واکسن مواجه است و خوشبختانه دستگاه واکسن‌سازی ما در داخل ایران راه افتاده و با امکاناتی که پیداشده از این به بعد واکسن‌ها را خودمان خواهیم ساخت و امیدواریم واکسن شرکت «شفافانت» وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بیرون بیاید تا دیگر احتیاجی به جاهای دیگر نداشته باشیم.

فناوری واکسن شفافانت همانند 
هند و چین است
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: فناوری واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام مانند واکسن هند و چین، ویروس ضعیف شده است. عارضه این واکسن خیلی کمتر و اثربخشی آن خیلی خوب است. ممکن است اثربخشی آن مانند فایزر نباشد ولی مهم این است که همه ما باید واکسن بزنیم. حتی اگر 50 تا 70 درصد اثربخشی داشته باشد، اگر جامعه واکسینه شود یک امتیاز مثبت است.

سوغات کرونایی مسافران نوروزی

  پنج رقمی شدن مبتلایان؛ 3 رقمی شدن فوتی‌ها
  زالی: بستری‌های کرونا در تهران نسبت به 5 ماه گذشته رکورد زداشاره: فروغ صالح‌آبادی- سفر در ایام نوروز ۱۴۰۰ به‌رغم خواهش‌های وزیر بهداشت انجام شد و وضعیت شهرها قرمزتر و تعداد مبتلایان روزانه کرونا 5 رقمی شد. قبل از شروع تعطیلات نوروز، اعلام‌شده بود که تعداد ۴۰ شهر قرمز و نارنجی هستند و تردد و سفر به آن‌ها ممنوع است. متأسفانه این تعداد پس از پایان تعطیلات به ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی رسید. همچنین سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد: ۱۲۳ نفر دیگر از هم‌وطنان مبتلابه بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌روز منتهی به 14 فروردین، جان‌ خود را ازدست‌داده‌اند. همچنین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱ هزار و ۴۲۰ نفر بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و آمار روزانه مبتلایان به کرونا مجدداً 5 رقمی شد. دراین‌ارتباط روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران از رکوردشکنی بستری‌های کرونا در تهران نسبت به پنج ماه گذشته خبر داد. وزیر بهداشت هم در صفحه اینستاگرام خود از برقراری سفرهای نوروزی باوجود مخالفت وزارت بهداشت انتقاد کرد و نوشت: گروهی فکر کردند که فرازوفرود منحنی‌ها شاید به شیوه فتوشاپ است! گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی‌اهمیت نیست. در این میان اگرچه اکنون انگشت اتهام گسترده شدن ویروس کرونا در کشور بیشتر مسافران را نشانه گرفته است، اما نمی‌توان از سیاست، اظهارات و عملکرد متناقض برخی دستگاه‌ها چشم پوشید و فقط یک گروه را مقصر دانست. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا: بیشترین میزان مرگ‌ومیر ما در دو هفته اول فروردین سال جاری مربوط به‌روزهای هشتم، نهم و دوازدهم فروردین بوده است
وزیر بهداشت: گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی‌اهمیت نیست

جانشین پلیس راهور ناجا: تردد در تعطیلات نوروز، ۷۸ درصد افزایش یافت
گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بیشترین افزایش تردد در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه در نوروز سال گذشته را شاهد ‌بودند
سخنگوی وزارت بهداشت: نتایج سفرهای نوروزی و دورهمی‌ها، هفته آخر فروردین مشخص می‌‌شود

روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت آمار داد که در تعطیلات نوروز بیش از ۱۵ هزار نفر که به ویروس کرونا مبتلا بوده و از بیماری خودآگاهی داشته‌اند، سفر رفته‌اند. سوای این سؤال افکار عمومی که اگر آن ۱۵ هزار نفر قابل‌شناسایی بوده‌اند، چرا از انجام سفر آن‌ها جلوگیری نشده، مسئله دیگر این است که با اعلام این عدد درواقع مدیریت سفرها زیر سؤال رفته است. به گزارش ایسنا، طبق دستورالعمل ستاد خدمات سفر که پیش از آغاز تعطیلات نوروزی صادر شد، همه دستگاه‌ها موظف شده بودند سیاست «عدم تشویق به سفر» را به‌صورت جدی در دستور قرار دهند، اما پیام‌های تشویقی برخی ادارات میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها، سفرهای استانی مسئولان گردشگری کشور، تأکید پی‌درپی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلب اطمینان خاطر مسافران و اعتراض به سیاست‌های ستاد کرونا در تغییر رنگ شهرها و محدودتر کردن دایره سفر، برخی برنامه‌های تشویقی و انگیزشی صداوسیما با محتوای سفر و مهم‌تر از همه کاهش محدودیت‌های تردد بدون داشتن برنامه‌ای برای مدیریت سفرها، اجرا نشدن درست مصوبه‌های کرونا برای کنترل مسافران به‌عنوان مبتلایان احتمالی به کرونا در بعضی استان‌ها و تغییر نکردن شیوه‌های نظارتی بنا به اظهارات کسب‌وکارهای گردشگری، مؤید این است که به آن اصل توجه چندانی نشد. هرچند که در طول تعطیلات نوروز، وزارت بهداشت مدام درباره گسترده شدن ویروس جهش‌یافته کرونا با انجام سفر هشدار می‌داد، اما باید توجه کرد که اثر این پیام، بعد از یک سال تکرار بدون هیچ تغییری در محتوا و عمل، آن‌چنان‌که باید تأثیرگذار نخواهد بود.

رکوردشکنی تعداد مراجعین 
سرپایی در استان تهران
دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا روز گذشته در جلسه ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا استان تهران گفت: در هفته دوم فروردین‌ماه در همه شاخص‌ها آمارها به شکل چشمگیری افزایش پیداکرده است. در همین راستا بیشترین میزان مرگ‌ومیر ما در دو هفته اول فروردین مربوط به‌روزهای هشتم، نهم و دوازدهم فروردین است. بالاترین میزان بستری نیز مربوط به ۱۲ و ۱۳ فروردین‌ماه است و بیشترین میزان مراجعین سرپایی نیز مربوط به سه روز اخیر بوده که برای اولین بار نسبت به سه ماه گذشته در این حوزه رکوردشکنی اتفاق افتاده است. البته توزیع جغرافیایی این افزایش‌ها به‌ویژه در حوزه مراجعین سرپایی ناهمگن بوده است. برای مثال در استان تهران در حوزه افزایش مرگ‌ومیر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران بالاترین میزان مرگ در هفته دوم فروردین به ثبت رسیده و در مراجعین سرپایی در پاکدشت، مرکز و بخش‌هایی از شمال تهران افزایش چشمگیرتری نسبت به سایر مراکز مشاهده‌شده است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه ممکن است در تهران به دلیل الگوهای آتی کروناویروس وضعیت شاخص‌ها همگن‌تر شود، افزود: در حال حاضر بستری‌ها در استان تهران از ۳۷۱۲ نفر گذشته است که در طول پنج ماه اخیر رکوردشکنی محسوب می‌شود. در مورد مراجعین سرپایی نیز بین پنج تا هفت هزار نفر در نوسان بوده که با فعال شدن مطب‌ها در طول روزهای آینده بازتولید ما تغییر خواهد کرد که به‌منزله کاهش نخواهد بود بلکه یک تغییر الگو محسوب می‌شود. همچنین با توجه به اینکه افراد مسن جزو گروه‌های پرخطر هستند در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعین بستری بیمارستان‌ها و ۷۰ درصد مرگ‌ومیرهای ما کماکان از افراد مسن بوده‌اند.

افزایش ۷۸ درصدی ترددها 
در نوروز 1400
مردم در طول ایام نوروز به سفر می‌رفتند و برمی‌گشتند. روز ۶ فروردین‌ماه ۷۹۸۰ نفر مبتلابه ویروس کرونا شدند و در روز 14 فروردین این آمار به ۱۱ هزار و 420 نفر رسید. دراین‌ارتباط روز گذشته جانشین پلیس راهور ناجا از افزایش ۷۸ درصدی تردد در تعطیلات نوروز خبر داد. سردار سید تیمور حسینی خاطرنشان کرد: گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بیشترین افزایش تردد در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه در نوروز سال گذشته را شاهد ‌بودند.

کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد
سخنگوی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به سؤالی مبنی بر خطر سفرها و دورهمی‌های نوروزی بر افزایش مبتلاهای کرونا، بیان کرد: برای مشخص شدن نتیجه سفرهای نوروزی و دورهمی‌هایی که در تعطیلات برگزارشده، حداقل باید تا هفته آخر فروردین صبر کرد. در حال حاضر روند افزایشی ابتلا و بستری در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود که به‌طور مثال شهرستان‌های قرمز به 47 و شهرستان‌های نارنجی به 126 مورد رسیده است. این موارد را می‌توان ناشی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تجمع‌ها در بازارها و مکان‌های سرپوشیده در هفته‌های منتهی به پایان سال ۱۳۹۹ دانست، در آن بازه زمانی نیز میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی دچار افت شدیدی شده بود و در حال حاضر نیز همین وضعیت ایجادشده و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده است و از طرفی با خطر خیز چهارم بیماری در کشور روبه‌رو هستیم. همان‌طور که بیش از یک سال گذشته بارها تکرار شده، بیماری کووید ۱۹ قابل پیش‌بینی نیست و کاملاً به رفتار اجتماعی خودمان بستگی دارد، هرچقدر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک بیشتر باشد و هرچقدر به مواردی مانند سفر نرفتن و عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی توجه شود، میزان سرایت بیماری کاهش پیدا می‌کند. دکتر سیما سادات لاری در مورد ویروس جهش‌یافته گفت: به‌هرحال ویروس جهش‌یافته انگلیسی در تمام کشور چرخیده، اما هنوز نمی‌توان گفت که این ویروس غالب شده است، این موضوع نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

آیا طرح «سفر ایمن و مسئولانه» 
جواب داد؟
معاون گردشگری کشور 8 فروردین 1400 گفت: مسئله مهم برای ما مدیریت بیماری کرونا است که با پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحت عنوان «سفرهای ایمن و مسئولانه» سعی کردیم این بیماری کنترل شود. به گزارش مهر، میزان اشغال هتل‌ها در شهرهای گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام شد و بازهم مانند هرسال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتند. از سوی دیگر راهنمایان گردشگری همچنان در برگزاری تور دچار مشکل و ممانعت بودند و مراکز گردشگری در شهرهای قرمز تعطیل می‌شدند؛ بنابراین سفرهای نوروزی اگرچه انجام شد، اما نه باب میل مسافرانش بود و نه برای فعالان این صنعت فایده‌ای داشت.

سیاست‌های متناقض در مدیریت کرونا
اگرچه اکنون انگشت اتهام گسترده شدن ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور بیشتر مسافران را نشانه گرفته است، اما نمی‌توان از سیاست، اظهارات و عملکرد متناقض برخی دستگاه‌ها چشم پوشید و فقط یک گروه را مقصر دانست، مخصوصاً آن‌که سفرهای انجام‌شده به این شکل، بنا بر اظهارات صاحبان اقامتگاه‌ها و آژانس‌ها آورده اقتصادی چندان مؤثری برای آن‌ها نداشته که جبران گوشه‌ای از خسارت و ضررهای یک سال گذشته باشد. بسیاری ازجمله رئیس تیم واکنش سریع کووید ۱۹ در کشور معتقدند شرایط موجود درنتیجه سیاست‌های متناقض در مدیریت کرونا است. دکتر حمید سوری گفته که متأسفانه در ایام نوروز سفرهای زیادی صورت گرفت و هرچند اقداماتی که برای کوتاه کردن سفرها و جلوگیری از سفر به نقاط قرمز و نارنجی صورت گرفت تا حدی مؤثر بود، اما فراموش نکنیم اپیدمی کار خود را می‌کند؛ این‌که مردم را مجبور کنیم سریع‌تر از نقطه‌ای که قرمز و نارنجی می‌شود خارج شوند، می‌تواند باعث گسترش اپیدمی در کشور شود. چطور ممکن است که افراد بومی یک شهر قرمز بدون تست منفی کرونا مجاز به برخی سفرها نباشند، اما به مسافران آن شهر که همان شرایط را به لحاظ ابتلا و آلودگی دارند می‌گوییم سریعاً شهر را ترک کنند آن‌هم بدون آن‌که هیچ اقدام مؤثری برای رصد و رهگیری آن‌ها داشته باشیم. این موضوعات سیاست‌های متناقضی است که به نظر می‌رسد هماهنگی کافی برای تصمیم‌گیری‌ها با متخصصین حوزه سلامت و وزارت بهداشت انجام نمی‌شود که شاهد چنین سیاست‌های برخوردی هستیم و در صورت تداوم می‌تواند سبب بی‌اعتمادی مردم به سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها شود.

فیلمباز

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

حمله ویروس کرونا به ایرانی ها

افزایش فوتی‌ها ۵۲درصد؛ بستری‌ها ۷۵ درصد!

اشاره: موج چهارم کرونا عیدی سال 1400 به کادر درمان و مردم است. آمارها حاکی از آن است که موج چهارم کرونا با خیز شدیدتر از موج‌های دوم و سوم در حال پیشروی است. متأسفانه به دلیل کمبود واکسن هنوز حتی کادر درمان نیز واکسینه نشده است تا چه برسد به مردم. این در حالی است که ویروس جهش‌یافته به سرعت در حال انتشار است. استاندارد تهران از افرادی که در ایام تعطیلات نوروز به مسافرت رفته‌اند خواست داوطلبانه به مراکز بهداشت مراجعه کنند و آزمودن کرونا بدهند. به گفته دکتر مینو محرز 90 درصد مبتلایان در روزهای اخیر به ویروس جهش‌یافته انگلیسی مبتلا شده‌اند که بسیار خطرناک و کشنده است. در این شرایط مردم برای حفظ جانشان باید بیش از گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از دو ماسک استفاده کنند.

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تشکر از مردم برای مراعات پروتکل‌ها در سفرهای نوروزی گفت: برخی از مردم اصلأ سفر نرفتند و برخی هم در سفرها پروتکل‌ها را رعایت کردند. البته مجموع رفت‌وآمدهای قبل از عید و مابعد آن سبب شده که احتمالاً ما با یک مشکلی در شیوع کرونا مواجه شویم. رئیس‌جمهور افزود: الآن هم در دو استان طبق بررسی‌ها موج چهارم آغازشده و اگر ما رعایت نکنیم این وضعیت می‌تواند در سایر نقاط کشور هم تکرار شود. وی گفت: مقابله با کرونا، شکستن تحریم، تکمیل طرح‌های پیشروی اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم ازجمله چهار محور اصلی کار دولت در چهار ماه آینده است. رئیس‌جمهوری بابیان اینکه کرونا در طول چهارده ماه اخیر نه از میان رفته و نه تضعیف‌شده است، گفت: این ویروس نه‌تنها باقیمانده، بلکه بدتر شده و جهش‌یافته است. این نوع جدید که چه انگلیسی بنمامیم چه برزیلی و چه هر نام دیگری، فقط یک خط مستقیم به سمت بالاست و نشان می‌دهد که چقدر خطرناک است. وی افزود: تنها راه این است که ما توانمند شویم و جامعه را در برابر آن نیرومند سازیم که یکی از راه‌های آن همین واکسیناسیون است. ساخت و خرید واکسن در همین راستا جزو یکی از مهم‌ترین کارهای دولت در مقابله با کرونا است.

کرونا جان ۱۲۳ نفر دیگر را گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه اعلام کرد: با فوت ۱۲۳ نفر دیگر از هم‌وطنان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تعداد جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۶۲ هزار و ۹۹۹ نفر رسیده است. به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز شنبه افزود: تا ظهر روز ۱۴ فروردین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱ هزار و ۴۲۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۶۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون و ۹۲۰ هزار و ۳۹۴ نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تاکنون یک‌میلیون و ۶۴۲ هزار و ۴۱۸ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۳۸ هزار و ۷۰۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است. لاری افزود: هم‌اکنون ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.
سخنگوی گفت: نمودار ابتلا به کرونا در همه استان‌های کشور به جز خوزستان دارای روند افزایشی است. شیب تندتر روند ابتلای روزانه نسبت به موج‌های دوم و سوم کرونا بسیار نگران‌کننده است. روند سریع افزایش بیماری در خیز چهارم کرونا ناشی از کاهش عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور، سفرهای نوروزی، برگزاری مراسم عروسی وعزا و شیوع نسخه جهش‌یافته ویروس انگلیسی کرونا است.
لاری ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور و قدرت سرایت بسیار بالای آن کرونا این بار با توان مضاعف در حال پیش روی است و در صورت روند کاهشی در عمل به توصیه‌های بهداشتی باید منتظر افزایش شمار مبتلایان و قربانیان این ویروس در کشور باشیم. وی گفت: رعایت بیشتر وجدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات در این وضعیت نگران‌کننده بسیار اهمیت دارد امیدواریم با تداوم حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در عمل به توصیه‌های بهداشتی شاهد توقف روند صعودی ابتلا به این بیماری در کشور باشیم.

آغاز موج چهارم کرونا در ایران
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به افزایش موارد بیماری کرونا در کشور، گفت: قطعاً وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم و در چند هفته آینده روند موارد سرپایی، بستری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور صعودی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی درباره احتمال بروز موج چهارم کرونا در کشور، گفت: ما قطعاً وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم، در چند هفته آینده روند موارد سرپایی، بستری و مرگ‌ومیر ما صعودی خواهد شد. ما با توجه به افزایش بیماران سرپایی و بستری فعلاً پیش‌بینی می‌کنیم تا حدود ۴ هفته آینده روند رو به صعودی به ویژه در مرگ‌ومیر کرونا داشته باشیم.

تنها یک راه‌حل مقابل کرونا
حریرچی افزود: تنها یک راه‌حل مقابل ما است که آن هم رعایت دستورالعمل‌ها است. مواجهه با دیگران در دورهمی، رستوران، اداره و... باید کنترل شود و ما باید حساب کنیم نسبت به شرایط عادی چقدر کمتر با دیگران در تماس هستیم. وظیفه داریم این تماس را کاهش داده و از ماسک استفاده کنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم. وی گفت: اگر مردم بتوانند از ۲ ماسک متفاوت استفاده کنند بهتر است، اما حتی داشتن یک ماسک هم خیلی خوب است و اصل اساسی رعایت فاصله حدود دو متری با سایرین است. حریرچی تأکید کرد: کسانی که تاکنون نکات بهداشتی و توصیه‌ها را رعایت کردند یعنی خانواده‌ها، شهرها و گروه‌ها اکنون بیشتر در معرض آسیب هستند؛ زیرا دیگران به دلیل عدم رعایت مبتلا شدند، زجر کشیدند و کشته دادند و تا حدودی ایمنی پیدا کردند؛ درحالی‌که کسانی که خوب رعایت کردند نباید فکر کنند که ۱۳ ماه رعایت کردند حالا می‌توانند برای مدتی هم رعایت نکنند؛ چراکه مبتلا می‌شوند و فوت می‌کنند.

افزایش ۵۲ درصدی فوتی‌ها 
و ۷۵ درصدی بستری‌ها
استاندار تهران از افزایش ۵۲ درصدی فوتی‌ها و ۷۵.۵ درصدی بستری‌ها از ابتدای سال جدید تا روز شنبه خبر داد. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در پایان جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان تهران، گفت: با توجه به ارائه گزارش از سوی معاونت درمان ستاد کرونا استان تهران از ابتدای سال تا پایان روز جمعه ۶۶.۶ درصد مراجعین سرپایی افزایش داشته است و ۷۵.۵ درصد بستری‌ها نیز افزایش داشته، از سوی دیگر ۵۲ درصد فوتی‌ها نیز افزایش پیداکرده است. وی افزود: در حال حاضر هفت شهرستان استان تهران نارنجی، سه شهرستان قرمز و شش شهرستان در وضعیت زرد قرارگرفته‌اند. استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به شهروندانی که در ایام نوروز به سفر رفته بودند درخواست کرد این شهروندان داوطلبانه در جهت اجرای غربالگری و تشخیص بیماری آزمودن بدهند. محسنی بندپی با اشاره به اینکه پوشش واکسیناسیون بر اساس پیش‌بینی‌های قبلی انجام‌نشده و کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده افزود: برخی کشورها تعهد کرده بودند و پول خرید واکسن را دریافت کردند اما نسبت به تأمین واکسن همکاری نداشتند که امیدواریم این موضوع حل شود.

90 درصد مبتلایان گرفتار کرونای انگلیسی شده‌اند
مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا موقعی که واکسن می‌آید مردم باید رعایت کنند که نکردند. مردم مسافرت رفتند و دورهم جمع شدند. بنابراین موج‌های بعدی به وجود آمد و این وسط عده‌ای هم جان خود را از دست دادند. وی با تأکید بر اینکه در این اپیدمی همه باید واکسن بزنند، گفت: اثربخشی هیچ واکسنی در دنیا صد درصد نیست. ولی خوبی واکسن این است که بعد از تزریق آن اگر کسی هم مبتلا شود، نوع خفیف است و دیگر مرگ‌ومیر نخواهد داشت. مینو محرز در گفت‌وگو با جماران، در خصوص شرایط کرونا کشور بعد از پایان تعطیلات نوروزی اظهار داشت: موج چهارم ابتلا به کرونا قبل از عید شروع‌شده بود و بعد از مسافرت‌های نوروزی به اوج رسیده و متأسفانه در تمام ایران آمار مبتلایان به کرونا زیاد و خیلی از شهرهای کشور قرمز شده و 90 درصد مبتلایان هم گرفتار کرونای انگلیسی شده‌اند. او در خصوص زمان پایان دور کاری، زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: فعلاً باید ماسک را بزنیم. کادر درمان باید واکسینه شوند و هنوز عده زیادی از کادر درمان واکسینه نشده‌اند. امیدوارم واکسن‌هایی که وارد می‌شود به کادر درمان برسد و به جاهای دیگر نرسد تا بتوانیم آنها را کاملاً واکسینه کنیم. چون با این روند زیادشدن بیماری و سرعت ویروس انگلیسی، باید کادر درمان را بیشتر از قبل محافظت کنیم. وی تأکید کرد: به نظر من در این اپیدمی واکسن اجباری است و همه باید واکسن بزنند و اینکه بعضی‌ها ضد واکسن هستند، فاجعه است. ولی الآن دنیا با کمبود واکسن مواجه است و خوشبختانه دستگاه واکسن‌سازی ما در داخل ایران راه افتاده و با امکاناتی که پیداشده از این به بعد واکسن‌ها را خودمان خواهیم ساخت و امیدواریم واکسن شرکت «شفافانت» وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بیرون بیاید تا دیگر احتیاجی به جاهای دیگر نداشته باشیم.

فناوری واکسن شفافانت همانند 
هند و چین است
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: فناوری واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام مانند واکسن هند و چین، ویروس ضعیف شده است. عارضه این واکسن خیلی کمتر و اثربخشی آن خیلی خوب است. ممکن است اثربخشی آن مانند فایزر نباشد ولی مهم این است که همه ما باید واکسن بزنیم. حتی اگر 50 تا 70 درصد اثربخشی داشته باشد، اگر جامعه واکسینه شود یک امتیاز مثبت است.

سوغات کرونایی مسافران نوروزی

  پنج رقمی شدن مبتلایان؛ 3 رقمی شدن فوتی‌ها
  زالی: بستری‌های کرونا در تهران نسبت به 5 ماه گذشته رکورد زداشاره: فروغ صالح‌آبادی- سفر در ایام نوروز ۱۴۰۰ به‌رغم خواهش‌های وزیر بهداشت انجام شد و وضعیت شهرها قرمزتر و تعداد مبتلایان روزانه کرونا 5 رقمی شد. قبل از شروع تعطیلات نوروز، اعلام‌شده بود که تعداد ۴۰ شهر قرمز و نارنجی هستند و تردد و سفر به آن‌ها ممنوع است. متأسفانه این تعداد پس از پایان تعطیلات به ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی رسید. همچنین سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد: ۱۲۳ نفر دیگر از هم‌وطنان مبتلابه بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌روز منتهی به 14 فروردین، جان‌ خود را ازدست‌داده‌اند. همچنین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱ هزار و ۴۲۰ نفر بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و آمار روزانه مبتلایان به کرونا مجدداً 5 رقمی شد. دراین‌ارتباط روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران از رکوردشکنی بستری‌های کرونا در تهران نسبت به پنج ماه گذشته خبر داد. وزیر بهداشت هم در صفحه اینستاگرام خود از برقراری سفرهای نوروزی باوجود مخالفت وزارت بهداشت انتقاد کرد و نوشت: گروهی فکر کردند که فرازوفرود منحنی‌ها شاید به شیوه فتوشاپ است! گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی‌اهمیت نیست. در این میان اگرچه اکنون انگشت اتهام گسترده شدن ویروس کرونا در کشور بیشتر مسافران را نشانه گرفته است، اما نمی‌توان از سیاست، اظهارات و عملکرد متناقض برخی دستگاه‌ها چشم پوشید و فقط یک گروه را مقصر دانست. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا: بیشترین میزان مرگ‌ومیر ما در دو هفته اول فروردین سال جاری مربوط به‌روزهای هشتم، نهم و دوازدهم فروردین بوده است
وزیر بهداشت: گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی‌اهمیت نیست

جانشین پلیس راهور ناجا: تردد در تعطیلات نوروز، ۷۸ درصد افزایش یافت
گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بیشترین افزایش تردد در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه در نوروز سال گذشته را شاهد ‌بودند
سخنگوی وزارت بهداشت: نتایج سفرهای نوروزی و دورهمی‌ها، هفته آخر فروردین مشخص می‌‌شود

روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت آمار داد که در تعطیلات نوروز بیش از ۱۵ هزار نفر که به ویروس کرونا مبتلا بوده و از بیماری خودآگاهی داشته‌اند، سفر رفته‌اند. سوای این سؤال افکار عمومی که اگر آن ۱۵ هزار نفر قابل‌شناسایی بوده‌اند، چرا از انجام سفر آن‌ها جلوگیری نشده، مسئله دیگر این است که با اعلام این عدد درواقع مدیریت سفرها زیر سؤال رفته است. به گزارش ایسنا، طبق دستورالعمل ستاد خدمات سفر که پیش از آغاز تعطیلات نوروزی صادر شد، همه دستگاه‌ها موظف شده بودند سیاست «عدم تشویق به سفر» را به‌صورت جدی در دستور قرار دهند، اما پیام‌های تشویقی برخی ادارات میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها، سفرهای استانی مسئولان گردشگری کشور، تأکید پی‌درپی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلب اطمینان خاطر مسافران و اعتراض به سیاست‌های ستاد کرونا در تغییر رنگ شهرها و محدودتر کردن دایره سفر، برخی برنامه‌های تشویقی و انگیزشی صداوسیما با محتوای سفر و مهم‌تر از همه کاهش محدودیت‌های تردد بدون داشتن برنامه‌ای برای مدیریت سفرها، اجرا نشدن درست مصوبه‌های کرونا برای کنترل مسافران به‌عنوان مبتلایان احتمالی به کرونا در بعضی استان‌ها و تغییر نکردن شیوه‌های نظارتی بنا به اظهارات کسب‌وکارهای گردشگری، مؤید این است که به آن اصل توجه چندانی نشد. هرچند که در طول تعطیلات نوروز، وزارت بهداشت مدام درباره گسترده شدن ویروس جهش‌یافته کرونا با انجام سفر هشدار می‌داد، اما باید توجه کرد که اثر این پیام، بعد از یک سال تکرار بدون هیچ تغییری در محتوا و عمل، آن‌چنان‌که باید تأثیرگذار نخواهد بود.

رکوردشکنی تعداد مراجعین 
سرپایی در استان تهران
دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا روز گذشته در جلسه ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا استان تهران گفت: در هفته دوم فروردین‌ماه در همه شاخص‌ها آمارها به شکل چشمگیری افزایش پیداکرده است. در همین راستا بیشترین میزان مرگ‌ومیر ما در دو هفته اول فروردین مربوط به‌روزهای هشتم، نهم و دوازدهم فروردین است. بالاترین میزان بستری نیز مربوط به ۱۲ و ۱۳ فروردین‌ماه است و بیشترین میزان مراجعین سرپایی نیز مربوط به سه روز اخیر بوده که برای اولین بار نسبت به سه ماه گذشته در این حوزه رکوردشکنی اتفاق افتاده است. البته توزیع جغرافیایی این افزایش‌ها به‌ویژه در حوزه مراجعین سرپایی ناهمگن بوده است. برای مثال در استان تهران در حوزه افزایش مرگ‌ومیر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران بالاترین میزان مرگ در هفته دوم فروردین به ثبت رسیده و در مراجعین سرپایی در پاکدشت، مرکز و بخش‌هایی از شمال تهران افزایش چشمگیرتری نسبت به سایر مراکز مشاهده‌شده است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه ممکن است در تهران به دلیل الگوهای آتی کروناویروس وضعیت شاخص‌ها همگن‌تر شود، افزود: در حال حاضر بستری‌ها در استان تهران از ۳۷۱۲ نفر گذشته است که در طول پنج ماه اخیر رکوردشکنی محسوب می‌شود. در مورد مراجعین سرپایی نیز بین پنج تا هفت هزار نفر در نوسان بوده که با فعال شدن مطب‌ها در طول روزهای آینده بازتولید ما تغییر خواهد کرد که به‌منزله کاهش نخواهد بود بلکه یک تغییر الگو محسوب می‌شود. همچنین با توجه به اینکه افراد مسن جزو گروه‌های پرخطر هستند در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعین بستری بیمارستان‌ها و ۷۰ درصد مرگ‌ومیرهای ما کماکان از افراد مسن بوده‌اند.

افزایش ۷۸ درصدی ترددها 
در نوروز 1400
مردم در طول ایام نوروز به سفر می‌رفتند و برمی‌گشتند. روز ۶ فروردین‌ماه ۷۹۸۰ نفر مبتلابه ویروس کرونا شدند و در روز 14 فروردین این آمار به ۱۱ هزار و 420 نفر رسید. دراین‌ارتباط روز گذشته جانشین پلیس راهور ناجا از افزایش ۷۸ درصدی تردد در تعطیلات نوروز خبر داد. سردار سید تیمور حسینی خاطرنشان کرد: گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بیشترین افزایش تردد در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه در نوروز سال گذشته را شاهد ‌بودند.

کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد
سخنگوی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به سؤالی مبنی بر خطر سفرها و دورهمی‌های نوروزی بر افزایش مبتلاهای کرونا، بیان کرد: برای مشخص شدن نتیجه سفرهای نوروزی و دورهمی‌هایی که در تعطیلات برگزارشده، حداقل باید تا هفته آخر فروردین صبر کرد. در حال حاضر روند افزایشی ابتلا و بستری در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود که به‌طور مثال شهرستان‌های قرمز به 47 و شهرستان‌های نارنجی به 126 مورد رسیده است. این موارد را می‌توان ناشی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تجمع‌ها در بازارها و مکان‌های سرپوشیده در هفته‌های منتهی به پایان سال ۱۳۹۹ دانست، در آن بازه زمانی نیز میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی دچار افت شدیدی شده بود و در حال حاضر نیز همین وضعیت ایجادشده و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده است و از طرفی با خطر خیز چهارم بیماری در کشور روبه‌رو هستیم. همان‌طور که بیش از یک سال گذشته بارها تکرار شده، بیماری کووید ۱۹ قابل پیش‌بینی نیست و کاملاً به رفتار اجتماعی خودمان بستگی دارد، هرچقدر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک بیشتر باشد و هرچقدر به مواردی مانند سفر نرفتن و عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی توجه شود، میزان سرایت بیماری کاهش پیدا می‌کند. دکتر سیما سادات لاری در مورد ویروس جهش‌یافته گفت: به‌هرحال ویروس جهش‌یافته انگلیسی در تمام کشور چرخیده، اما هنوز نمی‌توان گفت که این ویروس غالب شده است، این موضوع نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

آیا طرح «سفر ایمن و مسئولانه» 
جواب داد؟
معاون گردشگری کشور 8 فروردین 1400 گفت: مسئله مهم برای ما مدیریت بیماری کرونا است که با پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحت عنوان «سفرهای ایمن و مسئولانه» سعی کردیم این بیماری کنترل شود. به گزارش مهر، میزان اشغال هتل‌ها در شهرهای گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام شد و بازهم مانند هرسال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتند. از سوی دیگر راهنمایان گردشگری همچنان در برگزاری تور دچار مشکل و ممانعت بودند و مراکز گردشگری در شهرهای قرمز تعطیل می‌شدند؛ بنابراین سفرهای نوروزی اگرچه انجام شد، اما نه باب میل مسافرانش بود و نه برای فعالان این صنعت فایده‌ای داشت.

سیاست‌های متناقض در مدیریت کرونا
اگرچه اکنون انگشت اتهام گسترده شدن ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور بیشتر مسافران را نشانه گرفته است، اما نمی‌توان از سیاست، اظهارات و عملکرد متناقض برخی دستگاه‌ها چشم پوشید و فقط یک گروه را مقصر دانست، مخصوصاً آن‌که سفرهای انجام‌شده به این شکل، بنا بر اظهارات صاحبان اقامتگاه‌ها و آژانس‌ها آورده اقتصادی چندان مؤثری برای آن‌ها نداشته که جبران گوشه‌ای از خسارت و ضررهای یک سال گذشته باشد. بسیاری ازجمله رئیس تیم واکنش سریع کووید ۱۹ در کشور معتقدند شرایط موجود درنتیجه سیاست‌های متناقض در مدیریت کرونا است. دکتر حمید سوری گفته که متأسفانه در ایام نوروز سفرهای زیادی صورت گرفت و هرچند اقداماتی که برای کوتاه کردن سفرها و جلوگیری از سفر به نقاط قرمز و نارنجی صورت گرفت تا حدی مؤثر بود، اما فراموش نکنیم اپیدمی کار خود را می‌کند؛ این‌که مردم را مجبور کنیم سریع‌تر از نقطه‌ای که قرمز و نارنجی می‌شود خارج شوند، می‌تواند باعث گسترش اپیدمی در کشور شود. چطور ممکن است که افراد بومی یک شهر قرمز بدون تست منفی کرونا مجاز به برخی سفرها نباشند، اما به مسافران آن شهر که همان شرایط را به لحاظ ابتلا و آلودگی دارند می‌گوییم سریعاً شهر را ترک کنند آن‌هم بدون آن‌که هیچ اقدام مؤثری برای رصد و رهگیری آن‌ها داشته باشیم. این موضوعات سیاست‌های متناقضی است که به نظر می‌رسد هماهنگی کافی برای تصمیم‌گیری‌ها با متخصصین حوزه سلامت و وزارت بهداشت انجام نمی‌شود که شاهد چنین سیاست‌های برخوردی هستیم و در صورت تداوم می‌تواند سبب بی‌اعتمادی مردم به سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها شود.

فیلمباز

ارسال دیدگاه شما